1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar bir araya geldi
Kadınlar bir araya geldi

Kadınlar bir araya geldi

Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki kırsal mahallelerde ikamet eden kadınlar Çınar Belediyesi Jinwar Kadın Merkezi’ni ziyaret etti. Bir araya gelen kadınlar çeşitli aktivitelerde bulundu.

A+A-

Jinwar Kadın Merkezi, kadın çalışmaları kapsamında kırsal mahallelerde eğitim, sağlık, kadın hakları v.b aktiviteler düzenleyerek kadınlar arası dayanışmayı artırırken, kadınlardan olumlu tepkiler almaya devam ediyor.

Kadın çalışmalarının yürütüldüğü Ortaşar köyünden kadınlar, kadınlar arası dayanışmayı artırmak ve Jinwar Kadın Merkezi’nin çalışmalarını yerinde görmek amacıyla Jinwar Kadın Merkezi’ni ziyaret etti.
 
Ziyarete ilişkin kısa bir değerlendirme yapan Çınar Belediyesi Jinwar Kadın Merkezi çalışanı Sosyolog Ümran Nar, kadınların ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kadınları bir araya getirenin, ezilmiş ve ötekileştirilmiş olmanın dayanışma ve örgütlülük ruhudur. Kadınlar bir araya geldikçe, dayanışmalarını sürdürdükçe, daha da güçlü bir birliktelik ve mücadele yürütebilirler. Mücadele için de bütün kadınların deyim yerinde ise ‘ellerini taşın altına koyması lazım.’ bir araya gelmenin temel amaçlarından biri de daha güçlü bir birliktelik yakalamaktır. Bu gün bir bizi araya getiren asıl şey, mücadelemiz ve örgütlülüğümüzdür. ” dedi.
 
‘YAŞANAN ÇATIŞMALAR BİR AN ÖNCE DURMALI’
 
Kadın Merkezi’ne yönelik ziyaretlerini değerlendiren kadınların gündeminde ise bölgede yaşanan çatışmalı süreç vardı.
 
Emşo Yalçın, kadınlar olarak bir araya gelmelerinin “dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi edinme” ihtiyacından kaynaklandığını ifade ederek, “Biz kadınız bundan dolayı da eziliyoruz. Kadınlar arası dayanışma ile yaşadığımız bu ezilmişliği bertaraf ederek kadın mücadelesini öncü bir hale getirmek istiyoruz” diye konuştu. Bölgede yaşanan çatışmalı sürecin en çok kadınlara zarar verdiğini belirten Yalçın, “Yaşan çatışmalar bir an önce durmalı. Bu çatışmaların en büyük mağduru biz kadınlar oluyoruz. Kadınlar olarak mazlumuz, çatışlardan dolayı biz kadınları yüreği yangın yeridir. Evlatlarımızı kaybetmemize rağmen ‘Artık yeter diyoruz.’ bu savaş ne vicdan ne merhamet, ne birliktelik bırakmış bizlerde. Bu durum nereye kadar devam edecek. Artık bu acılar son bulmalı” ifadelerini kullandı.
 
‘ÇATIŞMALI SÜREÇ KADINLARIN PSİKOLOJİSİNİ BOZDU’
 
Kadın Merkezi’ni ziyaret edenler arasında bulunan Vetha Uçkan yaşanan çatışmalı sürecin kadınların psikolojisini bozduğunu belirterek, çatışmaların ancak kadınlar tarafından durdurulabileceğini vurguladı. Uçkan, “Bu kan dökülmesi daha nereye kadar sürecek. Artık bu son bulmalı. Herkes ‘barış, barış, barış’ diye haykırmalı. Bu çatışmalar kadınlar olarak bizim psikolojimizi bozdu. Artık hiçbir şeyden tat alamaz hala geldik” diye belirtti.
 
Çınar Belediyesi Kadın Merkezi’nin çalışmalarını da değerlendiren Uçkan, “Aslında biz kadınlar kendi ülkemizde de esiriz. Kadın Merkezi bizim için köyümüzden dışarıya açılan bir göz oldu. Onların çalışmasıyla kadınların mücadelesini gördük. Aslında kadınların örgütlü olunca bir güç olduğunu gördük” diye kaydetti.
 
Kadın mücadelesinin bir sonucu olarak birçok belediyede kadın merkezlerinin kurulduğunu vurgulayan Rozerin Malgir, kadın merkezlerinin çalışmasının özellikle genç kadınlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu kaydetti. Malgir, Jinwar Kadın Merkezi’nin çalışmalarını daha geniş bir tabana yayarak, daha da geliştirerek yaygınlaştırmasını istedi.

(Ayşegül Kaya)

HABERE YORUM KAT