1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadınlar AKP'nin savaşına karşı alanda
Kadınlar AKP'nin savaşına karşı alanda

Kadınlar AKP'nin savaşına karşı alanda

AKP hükümetinin savaş politikalarını protesto eden kadınlar İstanbul, Mersin, Adana, Van, Muş, Diyarbakır, İzmir, Siirt ve Iğdır'da alanları doldurarak gürültü çıkarıp, oturma eylemi düzenledi.

A+A-

Diyarbakır'da KJA ve Barış için Kadın Girişimi (BİKG) öncülüğünde, Sur ilçesi Hasırlı Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği önünde bir araya gelen kadınlar beyaz tülbent takarak eylem yaptı.

"Kadına yönelik şiddet ideolojiktir" dövizlerini açan kadınlar son aylarda polis kurşunlarıyla katledilen yurttaşların fotoğrafları taşındı. Zılgıtlar atıp, alkış tutan kadınlar düdükler çalarak, 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Ardından kadınlar adına açıklama yapan KJA aktivisti Leyla Ayaz, Sur halkı ile dayanışmak ilçede olduklarını söyledi. HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ise kadınların her durumda ve her platformda barış talebini dillendirdiğine vurgu yaptı.


Konuşmaların ardından kadınlar, zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde mahalle içinde yürüyüş düzenledi.


İSTANBUL


İstanbul'da Barış Kadın Girişimi üyesi, Kadıköy Altıyol Meydanı'nda bir araya geldi. "Aşiti" pankartını açarak İskele Meydanı'nda doğru yürüyen kadınlar "Savaşa dur de", "Barış için ses çıkar" sloganları ve çaldıkları tencere ve tavalar ile savaş politikalarını protesto etti. Yürüyüşün ardından sırayla söz alan kadınlar savaşın yarattığı ortama dikkat çekerek, neden savaşın son bulması gerektiğini sıraladı.


MERSİN


Mersin Kadın Platformu üyeleri bir araya gelerek, ses çıkarma eylemi yaptı. Forum Alışveriş Merkezi Havuz başında bir araya gelen kadınlar, "Barışa ihtiyacım var sende barışa ses ver" pankartını açarak, Atıf Yılmaz Meydanı'na kadar "jin şer naxazin" ve "Savaş değil özgürlük" sloganları eşliğinde yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından kadınlar adına açıklama yapan açıklamayı yapan Tuna Şahin, 20 Temmuz'dan bu yana Kürdistan kentlerinde 43 günde 178 cenazenin kaldırıldığını söyledi. Katliamlara karşı sokakta olduklarını belirten Şahin, "Silahlar sussun barış konuşsun demek için savaşa karşı ses çıkarıyoruz" dedi.


Eylem sloganlar ile son buldu.


ADANA


Adana Kadın Platformu öncülüğünde İnönü Parkı'nda bir araya kadınlar, tencere ve tava çalarak ses çıkarma eylemi yaptı. Kadınlar adına açıklama yapan İdil Sevim, savaşa feda edilenin kadınların çocukları olduğuna dikkat çekerek, "Biz seçiminizi savaştan yana yapmadık. Diyalog ve müzakereler başlasın" dedi.


VAN


Van'da KJA öncülüğünde "Kadının sesi savaşı susturacak" sloganıyla açıklama ve oturma eylemi düzenlendi. HDP il binası önünde toplanan kadınlar, "Kadının sesi savaşı susturacak", "Önderliksiz özgürlük olmaz", "Savaşa hayır, barış hemen şimdi" pankat ve dövizlerini açarak aynı içerikte slogan attı. Ellerinde kum ve taş konulu pet şişeleri sallayan kadınlar, zılgıtlar çekti. Muş Varto'da çıkan bir çatışma sonrası yaşamını yitiren ve cenazesine işkence yapılan YJA Star gerillası Kevser Eltürk'ün (Ekin Wan) posterlerini açan kadınlar ardından oturma eylemine başladı. İki saat süren oturma eyleminin ardından açıklama yapan KJA aktivisti Caziye Duman, Kürdistan'da yaşananları tarih tarih anlatarak, "Silahlar sussun barış konuşsun demek için savaşa karşı ses çıkarıyoruz!" dedi. Ardından konuşan Hatice Can ise kadınlar olarak savaşı seyretmeyeceklerini söyledi.


Açıklamanın ardından yürümek isteyen kadınlara polis izin vermeyince kısa süreliğine gerginlik çıktı. Kadınlar zılgıt ve sloganlar eşliğinde eylemini sonlandırdı.


MUŞ


Muş'un Malazgirt ilçesinde DBP İlçe binasının önünde bir araya gelen yüzlerce kadın Özgürlük Park'ına kadar çatal, bıçak ve erbane ile gürültü eylemi yaptı. Yürüyüş boyunca sloganlar atan kadınlar parka varınca oturma eylemine geçti. Oturma eyleminin ardından açıklama yapan HDP İl Yöneticisi Ayşe Söylemez, devletin Kürtlere karşı her türlü suça imza attığına dikkat çekerek, savaşın bir an önce son bulmasını istedi.


Ardından konuşan HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik ise AKP Kürdistan'da topyekun bir savaş başlattığını hatırlattı.
Açıklama ardından kadınlar sloganlar eşliğinde dağıldı.


SİİRT


Siirt'te KJA öncülüğünde DBP ve HDP il binası önünde bir araya gelen kadınlar, açtıkları her dilden barış mesajının yazıldığı pankart ile İHD binasına kadar yürüdü. "Kadınım, barışın aynasıyım", "Ey sarayın sultanı bulasın belanı", "Aşitî" ve "Bir kadın olarak barış diyorum" dövizlerini taşıyan kadınlar sık sık, "Anayız, barıştan yanayız" sloganlarını attı. Beyaz tülbent takan kadınlar alınan polisiye önlemlere rağmen yürüyüşlerinin sonunda açıklama yaptı. Kadınlar adına açıklama yapan Barış Anneleri Meclisi üyesi Maşallah Işık Arslan, "Biz anneler olarak artık ağlamak istemiyoruz" diyerek, herkesin el ele verip savaşa karşı durması gerektiğine vurgu yaptı. Bir diğer anne Vetha Kaçar, "Biz barışı savundukça, barış için sokaklara çıkıp haykırdıkça öldürülüyoruz" diyerek, yaşanan kadın ölümlerini hatırlattı. Siirt Belediyesi Eş Başkanı Belkıza Beştaş Epözdemir, savaşlarda en çok etkilenenlerin kadınlar olduğu işaret etti.


Eylemde konuşan HDP Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin ise aynı topraklarda yaşayan insanların renk, kültür ve dillerinin birbirine karıştığını ifade ederek, "Biz aynı topraklarda yıllarca barış içinde beraber yaşadık. Fakat iktidarlar, hükümetler kirli oyunları için bizim çocuklarımızı katlettiler. Annelerimiz bu yüzden her zaman kaygılı. Bugün yine 4 insanımız katledildi. Yarın acaba ne olacak kaygısıyla yaşamaktansa gelin hep beraber Erdoğan'a seslenelim ve bu savaştan vazgeçmesi çağrısında bulunalım" ifadesinde bulundu.


IĞDIR


Iğdır'da KJA bileşenleri öncülüğünde Belediye Meydanı'nda bulunan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi alanı önünde bir araya gelen kadınlar anıta beyaz bez parçaları asarak ile beyaz balonlar ile süslendi. "Bu kirli savaşa kurban verecek evladımız yoktur", "Her yerde barış nöbetindeyiz, ses çıkarıyoruz", "Tüm kadınlar savaşa karşı barışı haykırmalıdırlar", " Barışı kadınlar getirecek" dövizlerini taşıyan kadınlar düdük ve tava tencere sesleri ile gürültü eylemi yaptı.


Ardından kadınlar adına açıklama yapan Iğdır Belediye Eşbaşkanı Şaziye Önder, sınır ötesi savaş yetkisinin Kürtleri öldürme yetkisi olduğuna dikkat çekerek, "Görünürde çatışan ama aslında aynı duygu ve düşünceleri taşıyan AKP, CHP ve MHP mecliste sınır ötesi savaş yetkisi veren tezkereye 3 Eylül'de birlikte evet demiştir. IŞİD barbarlığına karşı bir şey yapmayan hükümet bu yetkiyi kime karşı kullanacaktır? Bu yetki nerede olursa olsun Kürtleri öldürme yetkisidir. Yoksul halk çocuklarını öldürme yetkisidir" dedi.


İZMİR


İzmir Barış İçin Kadın Girişimi üyeleri, “Barışa ihtiyacım var” şiarıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde eylem düzenledi. Sevinç Pastanesi önünde bir araya gelen kadınlar farklı dillerde “Barış” kelimesi yazılı pankart ile Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık “ Jin şer naxwazin”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Jin jiyan azadî” sloganları atan kadınlar bunun yanı sıra “Kadınlar barışda ısrarcı”, “Bijî aşiti yaşasın barış”, “Saray savaş istiyor kadınlar barış” yazılı dövizler ve beyaz balonlar taşıdı.


Yürüyüşün ardından oturma eylemi yapan kadınlar, kısa kısa neden barış istediklerini anlattarak, barış için ses çıkardı. Basın açıklamasını okuyan BİKG aktivisti Şenay Çağıran, sarayın başlatmış olduğu savaşı kadınların bitireceğine değinerek katliamlar son bulana kadar barış için ses çıkarmaya devam edeceklerini söyledi. Kadınlar basın açıklamasının ardından beyaz balonlarını gökyüzüne bıraktı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler