1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadınlar 9 Ekim’i protesto etti
Kadınlar 9 Ekim’i protesto etti

Kadınlar 9 Ekim’i protesto etti

Kongreya Jinên Azad (KJA), PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkışının yıldönümü olan 9 Ekim’in yıldönümünü düzenlediği yürüyüş ile protesto etti.

A+A-

Yürüyüşte konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, “Kürt halkı bu komploya gelmedi ve direnişi ile komployu boşa çıkardı. Komplo hala devam ediyor. Kürt halkı ortaya koyduğu direnişi ile bu komploları boşa çıkaracaktır” dedi.


Kongreya Jinên Azad (KJA), PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkışının yıldönümü olan 9 Ekim’in yıldönümünü düzenlediği yürüyüş ile protesto etti. Dicle Fırat Kültür Merkezi önünde br araya gelen ve aralarında HDP Diyarbakır Milletvekilleri Feleknaz Uca ile Nursel Aydoğan, kadın kurumlarının temsilcilerinin de bulunduğu kadınlar, Sur İlçesi Dörtyayaklı Minare’ye doğru yürüyüşe geçti. “9 Ekim uluslar arası komplosunu protesto ediyoruz” pankartı açan kadınlar, “Jin jiyan Azadi”, “Biji serok Apo” ve “Selam selam İmralı’ya bin selam sloganları attı. Yürüyüşte, “Savaşa 400 uçak kaldıran, barışa 1 koster indiremiyor mu” yazılı döviz dikkat çekti. Dörtayaklı Minare önünde son bulan yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı.
 
Zümrüt: Öz yönetim haktır


Açıklamayı yapan KJA aktivisti Zübeyde Zümrüt, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslar arası bir komplo ile Türkiye’ye getirildiğini söyleyerek, 9 Ekim’in de bu komplonun başlangıcı olduğunu söyledi. Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin altında uluslar arası güçlerin savaş politikalarının bir parçası olduğunu söyleyen Zümrüt, Kürtlerin bu oyuna gelmediğini kaydetti. Zümrüt, öz yönetimin Kürtlerin temel bir hakkı olduğunu ve büyük bedeller verildiğini söyleyerek, ne olursa olsun öz yönetimleri inşa etmeye devam edeceklerini ifade etti.
 
Aydoğan: Kürt halkı komployu boşa çıkardı


Zümrüt’ün ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da Öcalan’ın yakalanmasının bir çok amacı içinde barındırdığını söyleyerek, “Birincisi Öcalan’ı Kürt halkından koparmak istediler, ikincisi PKK’den koparıp PKK’yi tavsiye etmektir. Ancak Kürt halkı bu komploya gelmedi ve direnişi ile komployu boşa çıkardı. Komplo hala devam ediyor. Kürt halkı ortaya koyduğu direnişi ile bu komploları boşa çıkaracaktır. Uluslar arası komployu kınıyorum” dedi.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler