1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar 6 Şubat'ta Diyarbakır'da 'barış nöbetinde'
Kadınlar 6 Şubat'ta Diyarbakır'da 'barış nöbetinde'

Kadınlar 6 Şubat'ta Diyarbakır'da 'barış nöbetinde'

Çok sayıda kadın örgütünün "Hakikat ve barış hakkımızı istiyoruz" şiarıyla Diyarbakır'da tutacağı barış nöbeti için batıdaki kadınlara seslenen BİKG üyesi Nimet Tanrıkulu, "Gelin her yanımızı saran bu ölümlere ve bu savaşa inat direniş gücümüzü gösterelim

A+A-

Bölgede aylardır süren çatışmalara karşı 2 aydır İstanbul'un çeşitli ilçelerinde "Barış Nöbeti" tutan Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyeleri eylemlerini Diyarbakır'a taşıyor.

 

"Hakikat ve barış hakkımızı istiyoruz" şiarıyla gerçekleşen eylemlerini Türkiye kentlerinden bölgeye akacak olan aralarında Kadın Özgürlük Meclisi (KÖM), Kongreya Jinên Azad (KJA), demokrat ve feminist kadınlar ile farklı siyasi çevrelerden aktivistlerin de bulunduğu bini aşkın kadın, 6 Şubat'ta Diyarbakır'da barış nöbetine başlayacak.
 
'Amacımız batıda farkındalık yaratmak'
 
Gerçekleştirilecek olan barış nöbetine ilişkin BİKG üyesi Nimet Tanrıkulu bilgi verdi.


Türkiye'de yaşanan savaşa karşı uzun yıllardır mücadele ettiklerini ifade eden Tanrıkulu, savaşı en ağır yaşayanların kadınlar ve çocuklar olduğunu söyledi.
 
Bu yüzden kadınlar olarak, her zaman sokaklarda "savaşa artık yeter" dediklerini ifade eden Tanrıkulu, yaptıkları barış nöbetleri ile de amaçlarının, batıda farkındalık yaratmak ve batıda örgütsüz olan tüm kesimleri özellikle kadınları barış kampanyası etrafında örgütlemek olduğunu söyledi.

 

31 Ocak'ta Kadıköy'de de bin kadınla birlikte halaya duracaklarını ve bundan sonra sokaklarda olacaklarını ilan edeceklerini kaydeden Tanrıkulu, "Batıda yaşayanlar olarak, annemizin cesedi bir hafta sokakta kalmadı, çocuklarımız ölmedi ama yarın ne olacağını hiç kimse bilemez. Halkların ortak mücadelesi gerçekleşmediğinde ya da daha etkin olmadığında bu savaş yanı başımızda ve kapımıza kadar gelecek" dedi.
 
'Barışa giden yolu birlikte kuralım'
 
Batıdaki kadınlara, "Gelin her yanımızı saran bu ölümlere ve bu savaşa inat direniş gücümüzü gösterelim" diyerek 6 Şubat'ta Diyarbakır'a gerçekleştirecekleri nöbete davet eden Tanrıkulu, şunları söyledi:

 

"Gelin 31 Ocak'ta halaya duralım. 6 Şubat'ta Diyarbakır'da barış nöbetinde buluşalım. Barışta birlikte yolculuk yapalım. Barışa giden yolu birlikte kuralım, barış hayallerimizi birlikte gerçekleştirelim ve barış talebimizi birlikte haykıralım."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler