1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kadınla birlikte toplum katlediliyor'
'Kadınla birlikte toplum katlediliyor'

'Kadınla birlikte toplum katlediliyor'

Son 6 ay içinde 5 kadının "intihar" adı altında yaşamını yitirdiği Çınar'da faaliyet yürüten Jînwar Kadın Merkezi, kadınla birlikte toplumun katledildiğini belirterek, özsavunmanın önemine dikkat çekti.

A+A-

Diyarbakır'ın Çınar Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Jînwar Kadın Merkezi, ilçede "intihar adı" altında devam eden şüpheli kadın ölümlerine dair açıklama yaptı.

 

Jinwar Kadın Merkezi Parkı'nda açıklama yapan merkezin sosyologu Ümran Nar, en son dün Xanika Jêr (Aşağı Konak) köyünde Sultan Öztemel'in (25) yaşamını yitirmesiyle, son 6 ayda 5 kadının yaşamını yitirdiğini söyledi. 

 

Hemen hemen her kadın ölümün ardından aile bireylerinin, "Psikolojik hiçbir sorunu yoktur" demesine dikkat çeken Nar,"Yaşanan 'intihar' kadının kaderiymiş gibi toplumda algılanmaktadır. Oysa her 'intihara' şüpheli bir ölüm olarak bakmak gerekir. Kadınlar neden intihar ediyor? Neden ölümde çare arıyorlar? Bunların sorgulanması gerekir" dedi. 

 

Kadınla birlikte toplumun katledildiğini dile getiren Nar,"Erkek egemen sistem kadın şahsında yaşama saldırıyor. İntiharlar bireysel olarak görülmesine rağmen aslında toplumsal bir yapının sonucudur" diye konuştu. 

 

'Çözüm kadınların özsavunmasındadır'

 

Kadına yönelik şiddetin normalleştirildiğini söyleyen Nar, kadın katliamlarında gerekli cezai yaptırımların uygulanmadığını altını çizdi. Kadın katliamlarına karşı özsavunmanın önemine dikkat çeken Nar, özsavunmanın sadece fiziki bir savunmadan ibaret olmadığını, siyasi, ekonomik ve sosyal örgütlenmenin de özsavunmanın bir parçası olduğunu vurgulandı. 

HABERE YORUM KAT