1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadının özgürleşmesinde Öcalan'ın emeği büyüktür
Kadının özgürleşmesinde Öcalan'ın emeği büyüktür

Kadının özgürleşmesinde Öcalan'ın emeği büyüktür

Kongra Jınên Azad(KJA) Bağlar Koordinasyonu tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir şölen düzenlendi.

A+A-
Şölene katılan Bağlar Belediye Eş Başkanı Birsen Kaya Akat, Kürt Kadının özgürleşmesinde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın büyük emeği olduğunu belirterek,” Onun kadına verdiği değer ve kadın için geliştirdiği projeler sayesinde Kürdistan'da kadın siyaset ve toplumsal hayata yerini almıştır” dedi. 
 
KJA Bağlar Koordinasyonu tarafından Geterler Şölen Salonu'nda düzenlenen şölene, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Bağlar Belediye Eş Başkanı Birsen Kaya Akat, HDP ve DBP Bağlar İlçe Örgütü kadın yöneticileri, mahalle meclisi kadın üyeleri, Bağlar Belediyesi kadın meclis üyeleri ile çok sayıda katıldı. Salonu KJA flamaları ile süsleyen kadınlar, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Kobanî direnişinde yaşamını yitiren YPJ savaşçısı Arîn Mirkan'ın resimlerini astı. Şölende halay çeken kadınlar sık sık “Jin Jiyan Azadi”, “Biji Serok Apo” sloganları attı.
 
Kürt Özgürlük Mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşun ardında şölen başladı. Açılış konuşmasının ardında konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş,  AKP hükümetin kadına yönelik politikalarını eleştirerek, hükümetin kadının çocuk doğurmasından tutun nasıl giyinmesi ve nasıl yaşaması gerektiği konusunda ciddi anlamda dayatmacı politikalar uyguladığını söyledi. 
 
'YPJ ve YJA Star sayesinde dünya Kürt Kadınlarını konuşuyor'
 
Beştaş, kadınların bu politikalar karşısında mücadelelerini yükseltmesi gerektiğini belirterek, “ Hiç kimse bizim yaşamımız, çalışmamız bizim inancımız hakkında karar veremez. Kararımızı biz kendimiz veririz. Çünkü biz özgürüz. Kadın özgür olursa ancak toplum özgür olur” dedi. Beştaş, Rojava'da YPJ, Şengal'da ise YJA Star kadın savaşçıların yürüttüğü direniş sayesinde bütün dünyanın Kürt Kadınından bahsettiğini söyledi. 
 
'Kobanî'de yaşamını yitiren kadınların yolunda yürüyeceğiz' 
 
Beştaş'ın ardında konuşan Bağlar Belediye Eş Başkanı Birsen Kaya Akat, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların anısı önünde saygı ile eğildiğini söyledi. Akat, bu günde hem mutlu hem de üzüntülü olduğunu ifade ederek, “ Dün 3 kadın arkadaşımızı defnettik. Kobanî'de yaşamını yitiren 3 kadın arkadaşımızı defnetmenin üzüntüsü içindeyim. Ama onların isimleri tarihe altın harflerle yazıldı. Onlar hiçbir zaman Kürt halkının aklında ve yüreğinde eksik olmayacaktır. Biz de onların açtığı yolda yürüyeceğiz” dedi. 
 
'Kürt kadının özgürleşmesinde en büyük pay Öcalan'ındır '
 
Akat, Kürt Özgürlük Hareketinin gelişmesiyle birlikte Kürdistan'da kadının mücadele içinde etkin bir biçimde yer aldığına dikkat çekti.  Akat, kadının özgürleşmesinde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın büyük bir emeği olduğunun altını çizerek, “Onun kadına verdiği değer ve kadın için geliştirdiği projeler sayesinde Kürdistan'da kadın siyaset ve toplumsal hayata yerini almıştır” diye konuştu. 
 
Konuşmanın ardında KJA Bağlar Koordinasyonu tarafından kadınlara karanfil hediye edildi. Şölen sinevizyon gösterimi ile devam etti. 
 
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT