1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Kadına yönelik şiddete karşı, elektronik bileklik dönemi
Kadına yönelik şiddete karşı, elektronik bileklik dönemi

Kadına yönelik şiddete karşı, elektronik bileklik dönemi

Aile Bakanı, kadına şiddet vakalarında kullanmak üzere elektronik bileklik uygulaması başlatacaklarını açıkladı.

A+A-
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşebnur İslam, “Elektronik bileklik uygulamasının şiddet vakalarında da uygulanabilmesi için İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile işbirliğine gittik” dedi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, kadına yönelik şiddete karşı önlemler hakkında Meclis'te bir açıklama yaptı.
 
İslam, koruyucu ve önleyici tedbirler arasında yer alan 'Güvenlik Butonu' sistemini revize edeceklerini, mağdur kadınlara 'güvenlik butonu' verilmesi şeklinde 2012 yılından beri uygulanan Elektronik Destek Sistemi pilot uygulamasının etkinliğinin tek başına düşük olduğu verisini elde ettiklerini kaydetti.
 
İslam, şiddet mağduru ve şiddet uygulayanın birlikte izlendiği 'elektronik  bileklik' uygulamasının mağdurların korunmasında en etkin elektronik destek sistemi olduğunu ve bu sistemin Adalet Bakanlığı tarafından başarılı bir şekilde uygulandığını gördüklerini dile getirdi.
 
İslam ayrıca, “Söz konusu teknik takip sisteminin şiddet vakalarında da uygulanabilmesi için İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile işbirliğine gittik. Mart 2015 itibariyle Ankara ve İzmir illerinde pilot uygulamaya başlayacağız” dedi.
 
İslam, “Mağdurlara yönelik çalışmaların yanı sıra şiddet uygulayana yönelik farkındalık artırma ve rehabilitasyon çalışmalarının da önemli olduğunu düşünüyoruz. Ankara  İl  Müdürlüğü tarafından yürütülen  pilot çalışma kapsamında, tedbir kararı bulunan 75 kişiye öfke kontrolü programını uyguladık ve olumlu sonuçlar aldım” diye konuştu.
Bu arada, Bakan İslam, kürsüye geldiği sırada, CHP Antep Milletvekili Ali Serindağ dışındaki tüm CHP milletvekilleri Genel Kurul'dan ayrıldı.   (İMC)

HABERE YORUM KAT