1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadına yönelik şiddet Diyarbakır'da protesto edilecek
Kadına yönelik şiddet Diyarbakır'da protesto edilecek

Kadına yönelik şiddet Diyarbakır'da protesto edilecek

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, Urfakapı'dan Dağkapı Meydanı'na yapılacak yürüyüş ile kadına yönelik şiddetin protesto edileceği belirtildi.

A+A-

Sümerpark Sosyal Hizmetler binası toplantı salonunda düzenlenen basın açıklamasına Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) üyeleri, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyesi Fethiye Ok, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri katıldı.

DÖKH adına konuşma yapan Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Mukaddes Alataş, geçmiş yıllarda 1-25 Kasım tarihleri arasında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri düzenlediklerini, bu yıl açlık grevleri nedeniyle bu etkinlikleri gerçekleştiremediklerini söyledi. Kadına yönelik şiddetin her gün arttığını belirten Alataş, yapacakları etkinlikler ile kadına yönelik şiddetin azaltmayı hedeflediklerini belirtti.

Kadın cinayetlerinin politik olduğunu aktaran Alataş, neden sonuç ilişkisinde nedeni irdelediklerini, bunun için mücadele ettiklerini ifade etti. 25 Kasım günü alanlarda olacaklarını dile getiren Alataş, demokratik kitle örgütleriyle Urfakapı'dan Dağkapı Meydanı'na bir yürüyüş gerçekleştireceklerini, burada kadına yönelik şiddet temalı bir oyun sergileyeceklerini kaydetti. Alataş, 25 Kasım etkinliklerinin sloganının ise “Kadın kırımına ve tecride hayır” olduğunu sözlerine ekledi.

KESK adına bir konuşma yapan Fatma Gülçiçek ise 25 Kasım'da KESK'li kadınlar olarak alanlarda olacaklarını belirtti. SKM adına söz alan Fethiye Ok da SKM olarak bu yıl kadına yönelik şiddet ile ilgili temel şiarlarının "Ses ver savaşı durdur” olarak belirlendiğini, bu kapsamda çalışmaların yapıldığını söyledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, şiddetin renginin, dilinin ve ırkının olmadığını belirterek, tüm kadınları 25 Kasım günü yapılacak yürüyüşe davet etti.