1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadına yönelik şiddet acil destek hattı kuruldu
Kadına yönelik şiddet acil destek hattı kuruldu

Kadına yönelik şiddet acil destek hattı kuruldu

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, şiddet gören kadınlara daha hızlı ulaşıp kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için destek hattı kurdu.

A+A-

444 79 49 numaralı telefonla 7/24 hizmet verecek olan ‘Kadına yönelik şiddet acil destek hattı’, sorunlara da çare bulacak. 


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, hizmete yeni giren ‘Kadına yönelik şiddet acil destek hattı’ ile ilgili başkanlık odasında basın mensuplarına bilgi verdi. Kışanak, Kadın Politikaları Daire Başkanlığı’nı kurdukları günden bu yana Diyarbakır’da kadına yönelik şiddeti önlemek ve bu konuda kurumsal kapasitelerini arttırmanın, çalışmaları organize etmenin öncelikli konuları olduğunu söyledi.

Bir yıllık çalışmaları sonucunda 2 önemli konuda çalışmaları başlattıklarını kaydeden Kışanak, "Bütün kadınların şiddette dur diyebilecek güçte olduğunu hissetmesi gerekiyor. Biz sadece kendiliğinden imkanları zorlayarak herhangi bir kadın kurumuna ya da belediyenin danışmanlık birimlerine başvuran kadınlara değil bu imkanları olmayan kadınların da şiddet gördüğü zaman başvurabileceği bir mekanizma oluşturmak istedik. Kadınlar hızlı bir şekilde güvenilir bir adrese seslerini duyurmak istiyorlar. Ve o çığlığı duyacak bir kurumun varlığını hissetmek kadınlara güç veriyor. Biz kadına yönelik şiddeti önlemek için bir acil destek hattı kurduk" dedi.

"DESTEK ARAYIŞINDA DA BİZİ ARAYABİLİRLER"


444 79 49 numaralı hatla şiddet gören kadınların kendilerine ulaşabileceğini dile getiren Kışanak, şunları kaydetti: 
"Diyarbakır merkez, ilçelerinde ve köylerinde yani Diyarbakır’ın her köşesinde nerede olursa olsun şiddete uğrayan bir kadın ya da yakınında bir kadının şiddet gördüğünü bilen duyan bir kadının arayıp destek isteyeceği bir hat. Bu hattımız hafta sonları da dahil olmak üzere 24 saat çalışıyor.

Telefonun başında 4 kadın arkadaşımız nöbetleşe sürekli görev yapacaklar. Bu kadın arkadaşlarımız kadına yönelik şiddet konusunda uzman kişiler. Nasıl konuşacaklarını, nasıl destek olacaklarını çok iyi bilen arkadaşlar, onlar da bunun eğitimini alarak hazırlandılar. Ben buradan tüm kadınlara şu çağrıyı yapmak istiyorum, yalnız değilsiniz, çaresiz değilsiniz, sezi bir telefon kadar yakınız.

Aynı zamanda bu hatla birlikte çalışacak kadın kurumlarımız var. Biz Diyarbakır’daki bütün kadın kurumları ile ilçelerdeki belediyelerimize bağlı kadın danışmanlık merkezleri ile birlikte çalışıyoruz. Kadınlar bu telefonla bize ulaştıkları an en kısa zamanda kendilerinin yardımına yetişebilecek mekanizmamız var. Yine bütün kadınlara çağrımız, sadece fiziksel şiddet durumunda değil, ekonomik şiddet, sosyal şiddet, hukuksal destek arayışınız, psikolojik destek arayışınız, yani bir kadın dost aradığınızda bu telefonu arayabilirsiniz. Küçük yaşta evlilikler için, kuma için, berdel için, cinsel istismar için, aile içi ensest ilişkileri için ya da psikolojik destek istediğiniz zaman, hukuksal bir destek istediğiniz zaman bütün bu konular ile ilgili bu hattımızı arayıp bizden destek isteyebilirsiniz."

 

"ARTIK İLK ADIM İSTASYONUMUZ VAR"


Geçici süre ile acil destek sunmak için ilk adım istasyonlarının olduğunu vurgulayan Kışanak, şu ifadeleri kullandı:
"Geçici süre ile acil destek sunmak üzere bizim bir ilk adım istasyonumuz var artık. Şiddet mağduru kadınları öncelikli olarak ilk adım istasyonumuza alacağız. Orada kendilerine her türlü destek sunulacak. Şu anda kentimizde 3 sığınağımız bir de ilk adım istasyonumuz var. 25 Kasım’da da Diyarbakır’da bütün kadın kurumları ile birlikte kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda 1 hafta boyunca çeşitli etkinliklerimiz ve çalışmalarımız olacak."


Kışanak, daha sonra telefonla kadına yönelik şiddet acil destek hattını aradı. Hattaki çalışan kadın çalışma sistemleriyle ilgili bilgi verdi.


(YRT-MP-AŞ-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler