1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kadına şiddete karşı toplumsal yüzleşmeyi hedefliyoruz'
'Kadına şiddete karşı toplumsal yüzleşmeyi hedefliyoruz'

'Kadına şiddete karşı toplumsal yüzleşmeyi hedefliyoruz'

Diyarbakır İş kadınları Derneği (DİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda TÜRKONFED Kadın Komisyonu Başkan Yardımcısı da olan Reyhan Aktar, birkaç günden bu yana kent afişlerinde rastlanan iki dilli afişlerle yeni bir farkındalık kampanyası başlattık

A+A-
Aktar “Kadın şiddetine karşı toplumsal yüzleşmede kamuoyu oluşturma hedefindeyiz” dedi.
DİKAD Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKONFED Kadın Komisyonu Başkan Yardımcısı da olan Reyhan Aktar son günlerde gündemde çokça karşılaşılan, aslında her zaman da var olan kanıda yönelik şiddete karşı, Diyarbakır'da farkındalık çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyledi.
 
Çalışma kapsamında öncelikle 1- 8 mart tarihleri arasında Diyarbakır'daki bilboardlarda toplumsal cinsiyet, kadın hakları ve özgürlükleri konusunda, Türkçe ve Kürtçe “Yüzümüze Bakmaya Yüzünüz Olsun”, “Bila  Ruye We Hebe, Li Nerina Ruye Me” sloganı ile yer aldıklarını kaydeden Aktar, böylece kadını hedef alan şiddete karşı toplumsal yüzleşmede kamuoyu oluşturma hedefinde olduklarını söyledi. Aktar farkındalık yaratma konusunda şöyle dedi:
 
“Şiddet konusunu işlemek, kadına dair sorunlar içinde işlenmesi en zor konular içinde yer almakta. Topluma, en doğru mesajı ne şekilde verebiliriz kaygısı içinde çalıştık. Şiddet konusunu işlerken kadını figüranlaştırmadan, şiddet stilisti pozisyonuna düşürmeden ifade etmek istedik. Maalesef günümüzde kadınlara yönelik şiddet konusu işlenirken şiddeti estetize eden çalışmalarla karşılaşıyor ve bunlardan dolayı büyük üzüntü duyuyorduk. Eğitim bu işin öncü çalışmasıydı.
 
Ama belki de eğitimin başlangıç noktası toplumun kendisiyle yüzleşmesi olmalıydı. Toplum önce hatalarıyla yüzleşmeli, sonra nasıl bir eğitime ihtiyaç olduğunu belirleyebilmeli dedik. İstanbul'da profesyonel bir reklam ajansından da bu konuda destek alarak çalışmamızı ortaya koyduk. Bilboarlarımız asıldığından bu yana da çok olumlu tepkiler aldık”
 
Diğer yandan dernek olarak kadın istihdamının arttırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini de vurgulayan Aktar, 2016 yılında Ankara'da DİKAD'ın irtibat bürosunu açmayı hedeflediklerini söyledi.
 
Aktar “Kadınları iş hayatına kazandırmaya ve iş hayatına giren kadınlarımızın iş hayatında sürekliliğin olmasını sağlamak amacı ile dernek üyelerimiz tarafından mali, teknik ve hukuki anlamda destek sunmaya çalışıyoruz. Kadın istihdamının arttırılmasına yönelik dönem dönem çeşitli çalıştaylar düzenleyerek, bu konuda olması gereken kadın politikaları üzerine çalışmalarımızı yinelemekteyiz. Bu konuda Türkiye'deki diğer kadın kuruluşları ile de ortak çalışmalar yapmaktayız.
 
Yeni dönemde özellikle yereldeki kadın girişimcilerimiz ile ulusalda yer alan melek yatırımcıları bir araya getirmeye çalışacağız. Yine; işinde profesyonel noktaya gelmiş kadınlarımız ile aynı sektörde yeni başlayan girişimci kadınlarımızı bir araya getirip karşılıklı görüş teatisinde bulunmalarını sağlama hedefindeyiz. Ayrıca girişimcilik eğitimlerine durmaksızın devam edeceğiz. Tabi yine mesleki eğitimler de olmazsa olmazımız. Amacımız; derneğimizin, iş kadınlarımız için eğitim üssü olması” dedi.
 
TÜRKONFED Kadın Komisyonu olarak İş Dünyası Kadın Raporu-2 adlı çalışmayı da hazırladıklarını bildiren Aktar “Raporumuzu, Türkiye'deki kadınların ekonomik, sosyal ve hukuksal boyutu açısından kaynak niteliğinde hazırladık ve kitap haline getirdik. Şimdilerde de Diyarbakır İş  Kadınları Derneği olarak,  Türkiye'de ekonomiden siyasete kadınsal dönüşüm konusu  üzerine bir çalışma yapıyoruz. 2016 yılının başında bu çalışmamızı kitap haline getirip yayınlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.
 
(Özhür Haber)

HABERE YORUM KAT