1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadına şiddet durmuyor
Kadına şiddet durmuyor

Kadına şiddet durmuyor

Kardelen Kadın Merkezi, 2014 yılında Türkiye genelinde her gün kadınların yakınındaki erkekler tarafından, koruma kararları ceplerindeyken katledildiğine vurgu yaparak, 2014 yılında 482 kadının eş, baba, kardeş, anne ve yakınları tarafından şiddet gördük

A+A-
Kardelen Kadın Merkezi, 2014 yılında kadınların yaşadıkları sorunları ve zorluklara ilişkin yaptıkları araştırma sonuçlarını merkez binasında düzenledikleri basın toplantısıyla açıkladı.
 
Kadın kurumlarının da katıldığı toplantıda, faaliyet raporunu okuyan Kardelen Kadın Merkezi Psikoloğu Ruken Taşdemir, erkek egemen sistemin, erkek egemen devletin, erkek egemen iktidarın her geçen gün halklar arasında ayrım ve diller, dinler, kimlikler arsında da ayrım yaparak şiddeti besleyip büyütüp ve insanlığın ürettiği değerler karşısına çıkarıp tüm değerleri yok etmeye çalışmakta olduğu dile getirdi.
 
'AKP şiddeti meşrulaştırmıştır'
 
Kadının erkek tarafından şekillendirildiğine vurgu yapan Taşdemir, “Kadınların giyiminden, dışarı çıkmasına, evlenmesinden tutunda çocuk doğurmasına, hatta çocuk sayısına kadar hemen her gün cumhurbaşkanından başbakana ve bakanlarda dahil olmak üzere yaptıkları açıklamalarda kadının karşısında erkekliği güçlendirerek erkek şiddetini meşrulaştırmışlardır” dedi.  
 
2014 yılında Türkiye genelinde her gün kadınların yakınındaki erkekler tarafından, koruma kararları ceplerindeyken katledildiğini işaret eden Taşdemir, “bu yıl kaç kadın katledildi” sorusuna ise Emniyet, Bakanlık gibi ilgili kurumların verdiği yanıtın “kayıt tutmuyoruz” olduğunu, tutulan kayıtlarda da AKP hükümetinin kadın cinayetlerinde yüzde bin dört yüz artışın görüldüğünü dile getirdi.
 
Kadın kırımına karşı kadın dayanışması
 
Taşdemir, 2014 yılında yaptıkları çalışmaları ise şöyle sıraladı;
“Bağlar olmak üzere mücadele ettiğimiz her alanda kadınların ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel hayata etkin katılımını sağladık.  Sorunlu toplumsal cinsiyet rollerini sorguladık.  Kadınların ataerkil devlet sistemine, iktidarın politikalarına ve erkek egemen yaklaşımlarına karşı mücadele etmek ve en önemlisi öz savunma bilinci oluşturduk.
 
Kadın kırımına karşı Kadın dayanışmasını ve Kadın cins bilincinin geliştirilmesini örgütledik.” Aile içi şiddete de değinen Taşdemir, “Kardelene 482 kadın eş, baba, kardeş, anne v.b kişiler tarafından şiddet gördükleri gerekçesiyle başvuru yaparak yardım istemişlerdir. 91 kişi can güvenliği tehlikeye girdiği için sığınma evimizde kalmıştır. 225 kişi şiddete maruz kaldıkları gerekçesiyle psikolojik destek almışlardır. Sığınaktan çıktıktan sonra şiddete maruz kalan 7 kadın tekrar sığınağa dönmüştür. 219 kadın ise kurslarımızdan faydalanmıştır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT