1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın ve Direniş temeli resim sergisi açıldı
Kadın ve Direniş temeli resim sergisi açıldı

Kadın ve Direniş temeli resim sergisi açıldı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında 'Kadın ve Direniş temalı resim sergisi Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Kültür ve Sanat Merkezi sergi salonunda açıldı.

A+A-
Kayapınar Belediyesi eğitim destek evlerinde resim hocası olan Muazzez Filiz ve Leyla Çakıl'ın yağlı boya tablolardan oluşan ' Kadın ve Direniş ' temalı resim sergisi Cegerxwin Kültür Merkezi'nde sergi salonunda açıldı. Serginin açılışına Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başkan yardımcıları Aynur Yılmaz, İhsan Avcı, kadın kurumları ve çok sayıda sanatsever katıldı.
 
Serginin gelirleri Rojavalı anneler gönderilecek
 
Sergiyi Paris'te katledilen üç Kürt kadın siyasetçiye adadıklarını belirten ressam Muazzez Filiz, “ Sergimizle kadınlarımızın yaşadığı sorunları görsel dilde sunmak ve unutturmamak için yaptık. Kürt kadınları yaşamları, direnişleri ve yaşamda onurluca tutunabilmeyi resimledik. Sergimizde elde edilecek gelir büyük bir onur mücadelesi veren Rojavalı annelere göndereceğiz “ şeklinde konuştu.
 
Sanatla yaşananları anlatmak daha çok düşündürüyor
 
Başkan Vekili Mahmut Dağ, kadınların sorunlarını konu edinin resim sergisi nedeniyle emeği geçenlere teşekkür ederek, yaşananların sanatla kamuoyuna sunmanın daha çok zihinlerde unutturulmama adına daha çok iz bıraktığını belirti. Başkan Yardımcısı Aynur Yılmaz ise yaptığı konuşmada, yaşama dair güzel konuların işleneceği resimlerin yapılması umudunu taşıdıklarını belirti. Paris katliamı, Roboski'li anneler, kadına şiddet, çocuk gelinler, barış anneleri ve göç gibi konuların işlendiği yirmi dokuz resmin sergilendiği sergi hafta sonuna kadar açık kalacak.
 
 
 
 
 

HABERE YORUM KAT