1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadın ve çocuklara sağlık taraması
Kadın ve çocuklara sağlık taraması

Kadın ve çocuklara sağlık taraması

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Sur İlçe Belediye Başkanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Hasırlı Mahallesi Kadın Destek Merkezi (KADEM) tarafından kadın ve çocuklara yönelik sağlık taraması yapıldı.

A+A-

Taramaya Sur Belediye Meclis Üyesi Semra Turan, Mezopotamya Gençlik Araştırma Merkezi Derneği (MEGAM-DER) üyesi öğrenciler, çok sayıda kadın ve çocuk katıldı. Sur Belediyesi ve MEGAM-DER'in ortak yürüttüğü çalışmanın diğer kadın destek merkezlerinde de yapılacağı belirtildi. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği ve Hemşirelik Yüksekokul öğrencileri tarafından yapılan taramaya 30 kişilik bir ekip katıldı. Sur Belediyesi organizasyonu ile yapılan tarama konusunda bilgi veren KADEM yöneticisi Gülbahar Örmek, yapılan taramalardan çıkan sonuçlara göre neler yapılması gerektiği konusunda kadınlara çeşitli bilgiler verdiklerini ifade etti.

Örmek, “Sur Belediyesi Kadın Destek Merkezi (KADEM) olarak çeşitli kurumların ortak çalışmasıyla, sağlık taramaları ve koruyucu sağlık hizmetleri tarzında bazı hizmetler vermeye başladık. Amacımız mahalle sakinlerinin akıllarına takılan soruları rahatlıkla sorabilecekleri ortamlar oluşturmak ve bu yönde eğitimlere devam etmektir. Bugün yapılan taramada diş sağlığı anlatıldı, tansiyon ve şeker ölçümü yapıldı. Çıkan sonuçlara göre neler yapmaları gerektiği kadınlara anlatıldı. Doktora gidemeyen veya derdini anlatamayan kadınlarımıza daha samimi bir ortam yaratmak ve bu sağlık hizmetlerini ayaklarına götürerek hizmete ulaşmalarını kolaylaştırmaktır. Bu tür hizmetlerimiz MEGAM-DER, SES ve Tabipler Odası ile ortak çalışarak devam edecektir” dedi.