1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın tutuklulara hastane işkencesi
Kadın tutuklulara hastane işkencesi

Kadın tutuklulara hastane işkencesi

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan kadın tutuklulardan Fatma Gökhan’ın tedavi için götürüldüğü hastanede askerin yanında muayene olmayı kabul etmediği için hastanenin 3’üncü katından ring aracına kadar yerde sürüklenerek, darp edildiği belirtild

A+A-

DİYARBAKIR E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklulardan Fatma Gökhan ve Pınar Kekik, hastane ve ring aracında askerlerin hakaret ve şiddetine maruz kaldığı iddia edildi.


DİHA’da yer alan habere göre, aileleri aracılığıyla yaşanan hak ihlalini paylaşan tutuklulardan Gökhan’ın 30 Eylül’de götürüldüğü Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, kadın komutan İ.Ü.’nün hakaretlerine maruz kaldığı belirtildi. Muayene olduğu sırada odada İ.Ü.’nün bulunmasından rahatsızlık duyan ve bunu doktora ileten Gökhan’ın bunun üzerine kadın askerin hakaretlerine maruz kaldığını aktarıldı.


Kadın askerin talimatıyla askerler tarafından 3’üncü kattan ring aracına kadar yerde sürüklendiğini ifade eden Gökhan’ın darp edilerek ring aracında konulduğunu belirtildi. Ring aracında bulunan ve duruma tepki gösteren tutuklu Pınar Kekik’in de şiddete maruz kaldığı paylaşıldı. Askerlerin tepki gösteren Kekik’in elindeki kelepçeleri sıkarak, adeta işkence ettiğini aktarıldı. Yol boyunca ring aracında işkencenin sürdüğü kaydedilirken, cezaevi girişinde de kadın tutuklulara saldırının devam ettiğini ve girişteki askerlerin tutuklulara  “Siz cezaevinde olmasaydınız biz size yapacağımızı bilirdik” şeklinde tehdit ettiği belirtildi.


Gökhan’ın şiddete maruz kaldığına dair cezaevi revirine müracaatta bulunup darp raporu aldığı ifade edildi. Şiddete maruz kalan Gökhan’ın yaşadıklarını Özgür Gündem Gazetesi Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol’a fax ile iletmek istemesinin de cezaevi idaresi tarafından engellendiği belirtildi.


İşkence yapan askerlerin, Y.E.Ç., A.Ö., M.D., A.G., C.A., M.M. ve E.B.M. olduğunu aktaran kadın tutuklular, söz konusu duruma dair suç duyurusunda bulunacaklarını paylaştı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler