1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadın temsiliyeti azaldı
Kadın temsiliyeti azaldı

Kadın temsiliyeti azaldı

7 Haziran seçimlerinde sağlanan rekor kadın temsili, 1 Kasım seçimlerinde zayıfladı.

A+A-

Yurt dışı seçmenlerin de katılımı ile yaklaşık 57 milyon seçmenin sandık başına gittiği Türkiye’de 25. dönem parlamentosunda yüzde 18 olan kadın temsiliyeti 1 Kasım seçimlerinde yüzde 14’e düştü. HDP ise, yüzde 39’luk oran ile kadın temsiliyetini Meclis’e taşıyan tek parti oldu.
 
Toplam 56 milyon 965 bin 99 kayıtlı seçmenin bulunduğu Türkiye’de 5 ay arayla ikinci kez halk, sandığa gitti. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı günden bu yana kadınlar açısında her zaman olduğu gibi bu dönemde eşitsiz ve adil olmayan bir seçim yarışı gerçekleşti. 7 Haziran seçimlerinde kadınlar 98 vekil ile önemli bir zafer elde etmesine rağmen 1 Kasım seçimlerinde partilerin kadın aday sayılarıyla bu oranın düşeceğinin sinyallerini verdi.


Kadın vekil oranı yüzde 14’e düştü


Kadınlar, 25. yasama döneminde temsilde kritik eşiği elde edemese de 98 kadın vekil ile yüzde 16.8’lik temsil oranına sahip oldu ancak 1 Kasım seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre, 550 milletvekilinin bulunduğu Meclis’te kadın vekil oranı yüzde 14’e düştü. 1 Kasım seçimleri için listesinden 225 kadın aday gösteren HDP 23, 69 kadın aday gösteren AKP 37, 125 kadın aday gösteren CHP 20 ve 76 kadın aday gösteren MHP ise 3 kadın milletvekillini Meclis’e gönderdi.  Bölge dağılımına bakıldığında özellikle İçanadolu bölgesinde kadın temsiliyetinin oldukça düşük olduğu gözlendi. İktidar partisinin birinci parti çıktığı bölgede, erkeklerin liste başı gösterilmesinden dolayı kadın temsiliyeti neredeyse yok denilecek kadar düşük.


HDP’nin mor kanadı yine Meclis’te


Diğer partilere göre eşit temsiliyeti önemseyen HDP’nin birinci parti çıktığı bölgede neredeyse yarı yarıya kadın temsiliyeti Meclis’e taşındı. 7 Haziran seçimlerinde hiç kuşkusuz Meclis’e giren en dikkat çekici isimlerden olan HDP İstanbul Milletvekilli Filiz Kerestecioğlu, 26. dönemde de eril Meclis’in mor kanadı olacak. Türkiye’de yıllardır feminist mücadele veren Kerestecioğlu, HDP’nin de mor kanadı olarak yine Meclis’te yer alacak.


İnançlar arasındaki köprü


Türkiye’nin tüm ötekileştirilenleri ve ezilenlerini bir çatı altında birleştiren HDP, bir ilki yaşatarak 95 yıllık tarihi geçmişe sahip Meclis’e hem Êzidi hem kadın kimliği ile gönderdiği Feleknas Uca ise bu dönemde de parlamentoda yer alarak ezilen halklar ve inançlar arasında bir köprü olmayı sürdürecek. HDP’nin en dikkat çekici isimlerinden biri olan ve İstanbul’dan Meclis’e gönderdiği Hüda Kaya. 12 Eylül öncesi bir sağ hareket içinde iken dini çalışmalara yoğunlaşan Kaya, başörtüsü yasaklarına muhalefeti nedeniyle baskılara maruz kaldı. 28 Şubat döneminde kızlarıyla birlikte cezaevine konularak idamla yargılanan Kaya, bu dönemde de HDP’nin Meclis’e taşıdığı farklı bir temsiliyet olarak yerini alacak.


Kadın vekiller


1 Kasım seçiminde Meclis’e giren kadın milletvekillerinin isimleri ise şöyle:


AK Parti: Sema Kırcı, Emine Yavuz Gözgeç, Bennur Karaburun, Mihrimah Belma Satır, Ravza Kavakcı Kan, Ayşe Nur Bahçekapılı, Fatma Betül Sayan Kaya, Fatma Benli, Serap Yaşar, Tülay Kaynarca, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Ayşe Doğan, Jülide Sarıeroğlu, Tülay Selamoğlu, Lütfiye Selva Çam, Emine Nur Günay, Hülya Nergis, Hüsnüye Erdoğan, Leyla Şahin Usta, İlknur İnceöz, Hatice Dudu Özkal, Sema Ramazanoğlu, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Fatma Güldemet Sarı, Gökcen Özdogan Enç, Sena Nur Çelik, Nursel Reyhanlıoğlu, Canan Candemir Çelik, Ceyda Çankırı, Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Çiğdem Karaaslan, Ayşe Sula Köseoğlu, Ayşe Keşir, Zehra Taşkesenlioğlu, Öznur Çalık


CHP: Lale Karabıyık, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Şafak Pavey, Gamze Akkuş İlgezdi, Selina Doğan, Gülay Yedekci, Didem Engin, Bihlun Tamaylıgil, Sibel Özdemir, Fatma Kaplan Hürriyet, Candan Yüceer, Ayşe Gülsün Bilgehan, Aylin Nazlıaka, Şenal Sarıhan, Gaye Usluer, Burcu Köksal, Melike Basmacı, Selin Sayek Böke, Zeynep Altıok, Tur Yıldız Biçer, Elif Doğan Türkmen


HDP: Hüda Kaya, Filiz Kerestecioğlu, Pervin Buldan, Meral Danış Beştaş, Nursel Aydoğan, Feleknas Uca, Çağlar Demirel, Sibel Yiğitalp, Gülser Yıldırım, Besime Konca, Dilek Öcalan, Ayşe Acar Başaran, Saadet Becerekli, Leyla Birlik, Aycan Irmez, Dirayet Taşdemir, Leyla Zana, Mizgin Irgat, Selma Irmak, Burcu Çelik, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Tuğba Hezer, Bedia Özgökçe


MHP: Arzu Erdem, Zühal Topçu, Deniz Depboylu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler