1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadın sinemacılardan Zula Hikayeler'e destek
Kadın sinemacılardan Zula Hikayeler'e destek

Kadın sinemacılardan Zula Hikayeler'e destek

Bağlar Belediyesi'nin, “Sinemaya Mor Bir Dokunuş: Zula Hikayeler” projesi kapsamında gerçekleşen bir ay süreli eğitmen hazırlık çalışmaları Övgü Gökçe'nin “Film Analizi” dersiyle başladı. Program Mizgin Müjde Arslan'ın senaryo yazım teknikleri ve Filmmor'

A+A-

Bağlar Belediyesi Proje Ofisi tarafından yürütülen ve Anna Lindh Vakfı'nın desteğiyle gerçekleştirilen “Sinemaya Mor Bir Dokunuş: Zula Hikayeler” projesinin eğitmen hazırlık aşaması usta yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun çalıştayıyla son buldu. Kardelen Kadın Evi'nde Yeşim Ustaoğlu tarafından verilen eğitimde senaryo, yönetmenlik, sinemada ses ve müzik kullanımı temaları ele alındı. 'Zula Hikayeler' projesi eğitmen hazırlık çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla Diyarbakır'a gelen İz, Güneşe Yolculuk, Bulutları Beklerken, Pandora'nın Kutusu ve Araf filmleriyle ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok ödüle imza atan Yeşim Ustaoğlu, kadınlara sinema eğitimi verme düşüncesinin dikkatini çektiğini belirtti.

Ustaoğlu, “Kadınlara sinema eğitimi vermek fikri benim de çok ilgimi çeken bir konu oldu. Bildiğiniz gibi daha önce buralarda film de çektim. Bu gibi nedenlerle tekrar Diyarbakır'a dönmek sevindirici. Eğitmek, öğretmek biraz da öğrenmenin parçasıdır. İyi filmlerin ortaya çıkabilmesi için böylesi bir eğitim çalışmasını değerli buluyorum ” dedi.
 
Zula Hikayeler projesi Diyarbakır'dan 25 kadının katılımıyla Ocak ayında başlayacak. Üç ay sürecek teorik eğitimin ardından 5 kısa film yapılması hedefleniyor.  Zula Hikayeler projesinin eğitmen hazırlık çalışmaları Yeşim Ustaoğlu tarafından verilen eğitimle tamamlanmıştı.
 
Eğitim çalışmalarının ardından Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Yeşim Ustaoğlu ve Sinema eğitmenlerinin aralarında bulunduğu kadın grubu yemekte bir araya geldi.