1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın semt pazarında Suriye için kermes
Kadın semt pazarında Suriye için kermes

Kadın semt pazarında Suriye için kermes

DİYARBAKIR- Diyarbakırlı kadınlar, Bağlar Belediyesi tarafından açılan Kadın Jiyan Semt Pazarı'nda Suriye'nin kuzeyinde yaşayanlar için yardım kermesi düzenledi.

A+A-

Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi öncülüğünde açılan kermesin, dönüşümlü olarak gönüllü kadınlar tarafından yaklaşık dört ay boyunca devam edeceği belirtildi.

Bağlar Belediyesi tarafından açılan ve esnafların sadece kadınlar olduğu Kadın Jiyan Semt Pazarı'nda, Suriye'nin kuzeyinde yaşanan olaylara dikkat çekmek ve bölgedeki insanlara destek olmak amacıyla Diyarbakır'daki kadın kurumları kermes düzenledi. Kermeste kadınların kendi çeyizlerinden getirdikleri eşyalar ve günlük olarak evlerinde yaptıkları yemekler yer aldı. Kermese ilişkin bir açıklama yapan Bağlar Belediyesi Kadın Jiyan Semt Pazarı sorumlularından Saniye Varlı, Kardelen Kadın Evi öncülüğünde on beş gün boyunca standı işleteceklerini dile getirdi.

Varlı, “Suriye'de uzun bir süredir savaş krizi var. Biz kadınlar olarak, bu krize karşı Suriye'nin kuzeyinde yaşayan halkımıza yardımcı olmak istedik. Yaşamımıza oradaki insanlar için bir şekilde merkeze oturtmak adına böyle bir çalışmayı ön gördük. Kadın kurumlarımız sistemli bir çalışmayla 15 günde bir devretme şeklinde stant açtık. Kadın arkadaşlarımız gönüllü olarak evde kendilerinin yaptığı ürünleri getiriyorlar. Şu anda topladığımız tüm ürünler Bağlar Belediyesi'nde çalışan kadın arkadaşlarımıza ait. Kendi evlerinde ürettikleri patikler, lifler yani kendi çeyizlerinden alıp getirdikleri şeyler burada satışa sunulmakta. Buradan alınan tüm gelirler Suriye'nin kuzeyinde yaşayan halka gönderilecektir. Yemekleri de arkadaşlarımız evde yapıp getiriyorlar. Biz de bu çalışmaya gönüllü bir şekilde katkı sunuyoruz, sunmaya devam edeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT