1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın savunucuları her gün beş kadın öldürülüyor
Kadın savunucuları her gün beş kadın öldürülüyor

Kadın savunucuları her gün beş kadın öldürülüyor

Diyarbakır'da geçtiğimiz günlerde kocası tarafından bıçaklanarak öldürülen Canan T.'ye ilişkin olarak Demokratik Özgür Kadın Hareketi Bileşenleri tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de her gün 5 kadının katledildiğini söyledi.

A+A-

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Muradiye Mahallesi Gürsel Caddesinde inşaat işçisi Vedat T.'nin eşi Canan T.'yi bıçaklayarak öldürülmesine ilişkin bir araya gelen kadın evleri açıklama yaptı. Olayın gerçekleştiği evin önünde bir araya gelen Demokratik Özgür Kadın Hareketi Bileşenleri kadın katillerinin gerekli cezaları alana kadar bu davaların takipçisi olacaklarını söylediler.

Her gün beş kadının katledildiği bir ülkede yaşadıklarını ileri süren Kardelen Kadın Evi üyesi Dilek Öcalan, Erkekler kadınları öldürmeye devam ediyor. 15.09.2013 tarihinde Canan T. eşi Vedat T. tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür. Eril devletin eril bir dille her alanda erkekleri cesaretlendiren, egemen paradigmayı besleyen söylemeleri yaşananlardan sorumludur. Her gün beş kadının katledildiği bir ülkede yaşananlar iktidardan bağımsız değerlendirilemez. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in 'kadına şiddete artış yok. Algıda seçicilik var.' Diyanet İşleri Başkanlığı'ın 'kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin' gibi açıklamalar. Ötekileştirici ve cesaretlendirici söylemlerdir. Hukuku görevini yapmaya, kadın katillerine gerekli cezayı vermeye çağırıyoruz. Bizler tüm kadın kurumları olarak mücadeleyi her alanda sürdüreceğimizi, kadın katillerinin gerekli cezaları alana kadar bu davaların takipçisi olacağız dedi.

Bağlar Kadın Kooperatifi adına konuşan Saniye Vardar ise, yaşam hakkının kutsal olduğunu birisinin alma hakkının olmadığını, sizden güçsüz olan birinin ölüm hakkını ve fermanını verme hakkı yoktur diyerek, yaşamın nasıl herkes için kutsalsa kadınlar içinde öyle olduğunu söyledi.

Açıklama sonrası kadın savunucuları bıçaklanarak öldürülen Canan T.'in yasına katıldı.

HABERE YORUM KAT