1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın Sağlığı eğitimleri sürüyor
Kadın Sağlığı eğitimleri sürüyor

Kadın Sağlığı eğitimleri sürüyor

Diyarbakır Valiliği himayesinde Vali Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy'un Koordinatörlüğünde, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi çalışmaları kapsamında Bağlar İlçesi'ndeki kadınlara eğitim verildi.

A+A-
Bağlar İlçesi Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen eğitim toplantısına Kalkınma Bakanı ve AKP Diyarbakır milletvekili Cevdet Yılmaz'ın eşi Tülay Yılmaz, Bağlar Kaymakamı Dursun Balaban'ın eşi Gülcan Balaban, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz'ın eşi Şule Solmaz ve Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. İnci Sobi Yavaş ile hedef gruptaki kadınlar da katıldı.
 
 
Programın açılışını yapan Hülya Aksoy, Valilik eliyle kadınları kendi sağlıkları konusunda bilgilendirmek amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini belirterek “Bu Bağlar Kaymakamlığı'nın yapmış olduğu üçüncü toplantı. Gerçekten toplantımıza çok büyük ve güzel bir katılım var. Burada özellikle meme kanserinde erken tanıda önemli olan kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri, kadın üreme sağlığı,  menopoz, sağlıklı beslenme, sigaranın zararları ve kadına yönelik şiddet konusunda da bilgilendirme yapılacaktır” dedi ve katılımcılara teşekkür etti.
 
 
Hülya Aksoy'un konuşmasının ardından Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli Dr. Handan Uysal Koç tarafından bir sunum yapıldı. Sunumda meme kanseri ve tanı yöntemleri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri ve tanı yöntemleri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, anne sütü ve emzirme, menopoz, sağlıklı beslenme ve obeziteden korunma, sigara bağımlılığı ve sigaranın sağlığa zararları ile kadına yönelik şiddet konusunda bilgilendirme ve “Kendi Kendine Meme Muayenesi” konusunda video gösterimi yapıldı.
 
 
Kadınlar tarafından büyük ilgi gören eğitim, soruların cevaplandırılması ile sona erdi. Toplantının ardından talep eden kadınlara doktorlar tarafından klinik meme muayenesi yapıldı.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT