1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın sağlığı eğitimi sürüyor
Kadın sağlığı eğitimi sürüyor

Kadın sağlığı eğitimi sürüyor

Diyarbakır’da 15-69 yaş arası toplam 505 bin 208 kadına ulaşılması hedeflenen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi devam ediyor.

A+A-

Proje kapsamında Aile Destek Merkezleri, Kur-an Kursları, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri dahil olmak üzere, kadının olduğu her yerde eğitimler veriliyor.

Bugüne kadar toplam 40 bin kadına ulaşılan projede hedeflenen nüfusa ulaşılması için eğitimler titizlikle devam ediyor.

Bu çalışmalar kapsamında, Eğil Kaymakamlığı ve Türkiye Beyazay Derneği Diyarbakır Şubesinin katkıları ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü kadın kursiyerlerine eğitim verildi. Programa Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, Eğil Kaymakamı Sinan Aslan’nın eşi Semra Özten Aslan ve çok sayıda kadın davetli katıldı.

BİLİNÇLENDİRİP, FARKINDALIK YARATMAK

Programın açış konuşmasını yapan Hülya Aksoy,  geçen yıl itibari ile Diyarbakır’da Kadın Sağlığı Eğitim Projesini başlattıklarını hatırlattı.

Projenin amacını, “Kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak. Özellikle meme kanseri, kadını tehdit eden en ciddi kanser türleri arasında ilk sırada yer alıyor” diyerek özetleyen Aksoy, meme kanserinde kendi kendine muayenenin çok önemli olduğunu vurgu yaptı. Aksoy şöyle dedi:

“Meme kanserinde kendi kendine elle meme muayenesi yaparak kendinizde oluşabilecek değişiklikleri fark etmek ve erken teşhis etmek şansına sahip olursunuz. Doktor hanım birazdan sizlere bunları hem anlatacak hem de görsel olarak size bir video izletecek.

Burada öğrendiğiniz bu muayeneyi her ay kendinizde uygulamanızı isteyeceğiz. Doktor hanım bunun haricinde cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri, menapoz, obezite, kadına yönelik şiddet gibi kadını ilgilendiren bütün konularda sizleri bilgilendirecek. Burada dinledikleriniz burada kalmasın, her ay özellikle meme muayenesini kendinizde uygulayın ve etrafınızda bilmeyen kadınlar varsa onlarla da paylaşın. Biz kadınlar kendimizi biraz ihmal ederiz, genelde hep evimiz, eşimiz, çocuğumuz önceliğimizdir ama siz sağlıklı olacaksınız ki bunları çok daha rahat yapabilesiniz”

Hülya Aksoy’un ardından Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli Dr. Handan Uysal Koç tarafından yapılan sunumda; meme kanseri ve tanı yöntemleri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri ve tanı yöntemleri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, anne sütü ve emzirme, menopoz, sağlıklı beslenme ve obeziteden korunma, sigara bağımlılığı ve sigaranın sağlığa zararları ile kadına yönelik şiddet konusunda bilgilendirme ve ‘Kendi Kendine Meme Muayenesi’ konusunda video gösterimi yapıldı.

Kadınlar tarafından büyük ilgi gören eğitim, katılımcılardan gelen sorular cevaplandırılması ve doktorlar tarafından yapılan klinik meme muayenesi ile sonlandırıldı.

Programın devamında; Hülya Aksoy ve beraberindekiler, Eğil Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Hazır Giyim Atölyesinin açılışına katıldı. Kadınlarla sohbet edip onların sorunlarını dinleyen Aksoy, çözüm önerileri için girişimlerde bulundu ve katılımcı kadınlara Eğil Kaymakamlığınca hazırlanan hediyeler dağıtıldı.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT