1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın polise beraat
Kadın polise beraat

Kadın polise beraat

Diyarbakır’da, sevgilisi 34 yaşındaki Osman Yelfe’yi tabancayla vurduğu iddiasıyla 15 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksek Okulu’nda görevli kadın polis memuru 31 yaşındaki M.Y.K. beraat etti.

A+A-

DİYARBAKIR’da, 9 Şubat 2015’te sevgilisi Osman Yelfe’yi tabancayla vurarak ağır yaraladığı iddiasıyla tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen polis memuru M.Y.K.’nın ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık polis memuru M.Y.K. ve avukatı hazır bulundu.


‘Yaralama eylemim olmamıştır’


Duruşmada ifadesi alınan sanık M.Y.K., üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek kendini şöyle savundu:
“Olay tarihinde Osman benim çantamda bulunan tabancamı almış. Ben başka bir odadayken mağdurun bulunduğu odadan silah sesi duydum.

Odaya gittiğimde mağduru kanlar içerisinde gördüm. Hemen ilk yardımı yaptım. Benim kesinlikle kasten yaralama eylemim olmamıştır. Silahı ben ateşlemedim. Olaydan önce kendisi benimle birliktelik yaşamak istedi. Ben istemediğim için aramızda itişme kakışma oldu. Evde bulunan boş kovan ve mermiler 2 ay önce silahımı temizlerken ateş almasından dolayı evde bulunuyordu. Diyarbakır’daki Kobani eylemlerinden dolayı boş kovanları dışarıya atamadım. Atışa gittiğimizde araziye bırakacaktım. Suçsuzum.”


‘Sağlıklı bir soruşturma yapılmadı’


Duruşmada daha sonra esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, yargılamada sanığın atılı suçu işlediğine dair kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini belirterek, M.Y.K.’nın beraatini talep etti. Daha sonra söz hakkı alan sanık avukatı Velat Alan dosyada çok vahim hatalar yapıldığını kaydederek şunları söyledi:


“Biz lehe bir çok delilin olduğunu ve bunları savcılık makamına bildirmemize rağmen ne yazık ki sağlıklı bir soruşturma yapılmadı. Müvekkil arkadaşını neden öldürsün? Ortada öldürmesini gerektirecek bir sebep yok. Bir tırnak izi ve boş kovandan hareketle iddianame düzenlenmiş. Hiç bir şekilde hükme esas alınamayacak delillerle adam öldürmeye teşebbüs suçundan dava açılmış. Bu suçtan dolayı mağdur olmasını haksız görmekteyiz.” Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, sanık M.Y.K.’nın üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olmaması nedeni ile beraatine karar verdi. Mahkeme sanığa gözaltında ve tutuklulukta geçirdiği süre nedeniyle tazminat talebinde bulunabileceğini de belirtti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler