1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadın özgürlüğün dayanağıdır!
Kadın özgürlüğün dayanağıdır!

Kadın özgürlüğün dayanağıdır!

Katılımın düşük olduğu Diyarbakır'daki mitingde konuşan Kışanak, kadının özgürlüğün dayanağı olduğunu söyledi.

A+A-

Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nin (DÖKH) 8 Mart etkinlikleri kapsamında Diyarbakır'da düzenlediği miting beklenen ilgiyi göremedi.
 
Düzenlenen etkinlik kapsamında Urfakapı'da toplanan kadınlar, İstasyon Meydanı'na kadar yürüdü. Kışanak, burada yapılan mitingde, kadınların yaşamın kendisi, yaşama yön ve biçim veren en önemli, en yüce değerler olduğunu söyledi.
 
Kadının baskı altında tutulduğu, şiddete uğradığı, ikinci sınıf olduğu bir toplumun özgürlükten söz edemeyeceğini belirten Kışanak, ''Kadınlarla örgütlü mücadelemizi büyüteceğiz. Biz özgürleştikçe halkımız da toplum da ülke de özgürleşecek. Erkekleri de bu anlayışı doğru kavramaya davet ediyoruz. Kadını kabul etmeyen, iradesine saygı göstermeyen, kadınla birlikte mücadele etmeyi bir onur olarak kabul etmeyenler özgürlüğü anlamamış demektir'' diye konuştu.
 
Çözüm süreci
 
Kadınlara, ''Sizler aynı zamanda başlayan İmralı sürecini merak ediyorsunuz, ne oluyor, acaba nereye gider? İmralı sürecinden bir özgürlük çıkar mı demokratik bir yaşam çıkar mı? bunu merak ediyorsunuz'' diyen Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
''Öncelikle milletvekili arkadaşlarımızın İmralı'da Öcalan'la yaptıkları bu görüşmeye dair çok şey konuşuldu, yazıldı, çok fazla spekülasyon üretildi. Ama bütün bu 3,5 saatlik görüşmenin özeti var; Öcalan, 'Ben herkesin kazanacağı bir strateji ile hareket ediyorum. Herkesin kazanacağı bir yol, bir kapı aralamak istiyorum. Bunun yol haritasını çizmek istiyorum. Benim burada yürüttüğüm görüşmelerin, diyaloğun ana temeli budur. Herkesin kazanacağı, herkesin hassasiyetinin dikkate alındığı, özgür olabileceği bir gelecek arzuluyorum. Bunun için demokratik bir cumhuriyet inşa etmek, bu görüşmelerin temelinde yatıyor' diyor. Sevgili kadınlar, 'Eğer bu süreç başarıya ulaşırsa demokratik bir cumhuriyet kurulacak ve bu demokratik cumhuriyet kadınların, emekçilerin ve çevrecilerin cumhuriyeti olacak' diyor. Bu cümlede üç temel özne var. Kadınlar, emekçiler ve doğal çevreyi koruyan, ekolojik yaklaşım içerisinde olanlardır. Bu nedenle biz kadınlar bu sürecin ilerlemesi için, bu süreçten herkesin, halkımızın, kadınların, özgür bir yaşama kavuşması için üzerimize düşen görevi layıkıyla yapmalıyız.''
 
''Yeni bir yola adım'
 
Barışın, canından çok sevdikleri yakınlarını yitirenlerin talebi olduğunu ve sürece sahip çıkmak gerektiğini vurgulayan Kışanak, şöyle konuştu:
 
''Görüşmeler ve diyalog başlamıştır. Barışı, çözümü herkesten çok biz arzu ediyoruz. Bizim bire bir belki de şu anda meydanda bulunan kadınların, insanların her birinin canından çok sevdiği yakınlarını yitirenlerin talebidir barış. Barış anneleri, evladını yitiren annelerimiz, yüreklerindeki acıya, yangına rağmen beyaz tülbentleriyle direnişin en önünde yer aldılar. 'Biz barış istiyoruz, özgürlük istiyoruz, Kürt sorununun diyalogla çözülmesini istiyoruz' dediler. Şunu çok iyi biliyoruz, dünyadaki bütün barış süreçlerinde de böyle olmuştur. Bir yola çıkıyoruz, yeni bir sürece başlıyoruz. Bunu doğru temelde yürütürsek hep beraber kazanırız. Doğru temelde yürütmek istemeyen, çarpıtmak isteyen, başka yollara saptırmak isteyenler her zaman olacaktır. Bu konuda hepimizin uyanık, bilinçli, kararlı ve iradeli olması lazım. Sürece yön verecek, gelişmeleri ilerletecek olan, sizlerin, bizlerin, halkımızın tutumu olacaktır. Bizler yeni bir sürece, yeni bir yola adım atmaya çalışıyoruz. Ancak her şey bitmiş değildir.''
 
İmralı'dan gönderilen mektuplara ilişkin, ''Doğru adreslerine ulaştırdık. Kandil'de, Murat Karayılan'ın başkanlığındaki bir heyetle görüşme yaptık, Öcalan'ın mektuplarını kendilerine ilettik ve bu konuda görüşlerini, önerilerini hazırlayarak süreci ilerletme temelinde kendilerinin de katkılarını beklediğimizi ilettik'' ifadesini kullanan Kışanak, bu görüşmenin diyalog sürecinin bir parçası olduğunu iddia etti.
 
Yasaklanan afişler
 
Miting alanının girişinde kurulan arama noktasında mahkemece yasaklama ve toplatma kararı verilen iki pankartı taşıyan kadınlar polis noktasında durduruldu. Yaşanan tartışmanın ardından üzerinde 'Öcalan'a özgürlük' yazılı pankarta polis tarafından el konuldu. Kortejin önünde bulunan ve Paris'te öldürülen 3 kadının da aralarında olduğu PKK'lı kadınların fotoğraflarının bulunduğu ve üzerinde Kürtçe, 'Şehitlerimiz onurumuzdur' yazılı pankart tartışmalar sonunda alana sokuldu. BDP'lilerin mahkemenin yasaklamasına karşı 3 kadının fotoğraflarını karanfil fotoğrafları ile kapatarak platforma astıkları görüldü. Bu arada mitinge getirilen bazı çocuklara da PKK'lıların giydiği kıyafetlerin giydirildiği görüldü.
 
Öcalana özgürlük istendi
 

BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt de mitingde Kürtçe yaptığı konuşmada, "Kürt kadınları İmralı sistemini mücadeleleri ile boşa çıkaracaktır. Bugünden sonra eğer bir görüşme olacaksa Kürt kadınları diyor ki, bu tarihi bir görüşmeyse tarihteki gibi yazacağız. Kürt halkının önderini özgürleştirip, Diyarbakır surlarının burçlarına çıkaracağız" dedi.
 
Mitingde Abdullah Öcalan'ın gönderdiği belirtilen bir mesaj okundu. Öcalan adına okunan mesajda, "Geleneksel namus yerine, güzelliğin ve soylu kişiliğin çekiciliğini geçerli kılmak gerekiyor. Büyük bir ihtimalle rızalarınız dışında evlilikleriniz oldu. Sonra sizler annesiniz. Acılarınız var. Fakat anaç olanla aşk yaşanmaz. Aşk yaşamı öldürür. Kadını özgür olmayan bir halkın özgür olma şansı yoktur. Kadının özgürleşmesi Sakine'nin mücadelesidir. Sakine'nin hesabını soracağım, açığa çıkaracağım" ifadeleri dikkati çekti.
 
Rizeli sanatçı Ayşenur Kolivar'ın söylediği Karadeniz türküleri mitinge damga vururken, yöresel kıyafetli kadınlar kemençe ve tulum eşliğinde söylenen Karadeniz şarkılarıyla horon tepip halay çekti.

HABERE YORUM KAT