1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın özgürleşmedikçe toplum özgürleşemez
Kadın özgürleşmedikçe toplum özgürleşemez

Kadın özgürleşmedikçe toplum özgürleşemez

'Kanın durması, kalıcı ve onurlu barışın, özgürlüğün gerçekleşmesi bizim açımızdan da çok önemlidir'

A+A-

Diyarbakır'da, düzenlenen '1'inci Ortadoğu Kadın Konferansı'na katılan kadınlardan oluşan bir heyet Diyarbakır Büyükşehir Belediyle Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Heyetin içeresinde yer alan PKK'nın Suriye'deki kolu olarak bilinen PYD'nin Eş Başkanı Asya Abdullah, Türkiye'de başlatılan çözüm sürecine değinirken, "Kanın durması, kalıcı ve onurlu barışın, özgürlüğün gerçekleşmesi bizim açımızdan da çok önemlidir" dedi. Baydemir ise, Ortadoğu'da kadının özgür olmadığını, dolayısıyla toplumların da özgür olmadığını ifade ederek, "Kadın özgürleşmedikçe toplum da özgürleşmez" dedi.

Diyarbakır'da hafta sonu düzenlenen 1'inci Ortkadoğu Kadın Konferansı'na katılan kadın delegelerden oluşan bir heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. BDP il Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de eşlik ettiğini kadınlar, Başkan Baydemir tarafından güllerle karşıladı. Kadınlar arasında bulunan Suriye'deki PYD'nin Eş Başkanı Asya Abdullah, kadın konferansı için geldiklerini ve tüm kadınların ortak mücadelesi aynı zamanda Kürt halkının mücadelesi olduğunu söyledi. Suriye ve Kürt bölgesindeki devrim sürecinde böyle bir dayanışmanın olmasını önemsediklerini belirten PYD'nin eş Başkanı Abdullah, şöyle dedi:

"Ortak bir gelecek için çaba sarf ediyoruz. PYD olarak, Suriye'de tüm azınlık kesimlerinin bir arada kendi geleceklerini tayin etmesini ve birlikte demokratik bir ülkede yaşamasını önemsiyoruz ve bu noktada çabalarımız sürmektedir. Türkiye'deki tüm halkların ve özellikle de Kürt halkının haklı mücadelesini ve bu mücadelede gelinen aşamayı mutlulukla karşılıyoruz. Kanın durması, kalıcı ve onurlu barışın, özgürlüğün gerçekleşmesi bizim açımızdan da çok önemlidir."

"KADIN ÖZGÜRLEŞMEDİKÇE TOPLUM ÖZGÜRLEŞEMEZ"

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, düzenlenen konferansın tüm Ortadoğu kadınlarının birliğini sağlamasını umduğunu söyledi. Baydemir, şöyle konuştu:

"Ortadoğu'da kadın özgür olmadığı için dolayısıyla toplumlarda özgür değildir. Kadın özgürleşmedikçe toplumda özgürleşmez. Kadın yaşamın her alanında eşit ve özgür bir birey olarak varlığını göstermedikçe, haklarını almadıkça o toplumda değişim ve dönüşümden bahsetmek abes olur. Bu topraklar, Mezopotamya ve Kürdistan insanlığın beşiğidir, toplumların var olduğu topraklardır. Ama kadın, bin yılı aşkındır buralarda köleleştirilmiş dolayısıyla bu toplumda sömürge bir hale gelmiştir. En önemli sebebi, kadının köleliğidir. Batıya bakıldığında, bizlerden ilerde olmadıklarını ama oradaki toplumun kadın-erkek arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırdığını görüyoruz. Bu ekonomik kalkınmayla birlikte toplumu ileriye taşıdı."

HABERE YORUM KAT