1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın Meclisi’ne meclis ve komün eğitimi
Kadın Meclisi’ne meclis ve komün eğitimi

Kadın Meclisi’ne meclis ve komün eğitimi

Yenişehir Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğü Eğitim Birimi, Kadın Meclisi kurul üyelerine meclis ve komünler, Özgün Kadın Meclisi, meclis anlayışı, meclis ve politika konularında eğitim verdi.

A+A-

 Kadın Politikalar Müdürlüğü Eğitim Birimi tarafından, belediye bünyesinde kurulan kadın meclisinin işleyişini, anlayışını etkin kılmak ve kadın özgünlüğünü her alanda yaygınlaştırmak için meclis ve komünler, Özgün Kadın Meclisi, meclis anlayışı, meclis ve politika konularında eğitim verildi.

Meclis Salonunda verilen eğitime, 11 kişilik oluşturulan kadın kurulu üyelerinin yanı sıra Eşbaşkan Ülkü Baytaş da katıldı.  Verilen eğitimler hakkında bilgi veren Eğitim Birimi Sorumlusu Neslihan Başak, siyasal, sosyal ve ekonomik alanda kurulabilen meclislerin bir ifade aracı ve demokratik ulusun ayağı olduğunun altını çizerek, Yenişehir Belediyesi’nde oluşturulan kadın meclisinin işleyişini etkin kılmak ve çalışmaları bu bütünlük çerçevesinde yürütmek için bu eğitimin gerekli görüldüğünü belirtti.

Meclis ve komünlerin erkek egemen sisteme karşı bir alternatif olduğunu söyleyen Başak, “Meclis ve komünler erkek egemen sisteme karşı bir alternatif formundadır. Erkek egemen sistem, kadın iradesini bastırmaya çalışan bir tutum içerisindedir. Bundan dolayı, evde, sokakta, iş yerinde kadına şiddet devam etmekte ve bu şiddet sarmalı içerinde kadın kendi iradesini yeterince yansıtamamaktadır. Bu bilinçten hareketle bizlerin bu şiddet unsurlarını ortadan kaldırmamız, kadın iradesini ortaya koymamız gerekiyor. Dolayısıyla özgün kadın meclisinin oturması demek, Yenişehir’de yürütülen çalışmalarda kadın bakış açısını ve iradesini merkeze koymak demektir” diye konuştu.

 Bundan sonraki hedeflerinin meclis anlayışını tüm birimlerde oturtmak ve bu eğitimleri yaygınlaştırmak olduğunu ifade eden Başak, “Sistemimizi eğitimle inşa etmek temel hedeflerimizdendir. Doğru bir yaklaşımla ele alındığında komünler ve meclisler halkların binlerce yıldır kurduğu özgürlük umudunun büyük bir yaratıcılık ve zenginlikle bilince dönüştüğü mekanlar olacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler