1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın kurultayı!
Kadın kurultayı!

Kadın kurultayı!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, bu yıl 17'ncisi Diyarbakır'da düzenlenen Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı'nda bu gün 100 belediyede eş başkanlık sistemi uygulanmasının Kürt ve Türk kadın hareketlerinin ortak

A+A-
Her yıl Türkiye'nin farklı illerinde düzenlenen Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı'nın 17'incisi bu yıl Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'ndaki Resepsiyon Salonu'nda gerçekleşiyor.
 
27 Ekim'e kadar sürecek olan Kurultay, "Erkek Şiddetini Önlemek Kadın Cinayetlerini Önlemektir: Mevcut Durum, Devlet Mekanizmalarının Yetersizliği ve Taleplerimiz" başlığıyla yapılıyor. Ekin Ceren Kadın Merkezi ve Diyarbakır ve Ergani Selis Kadın Dayanışma Merkezi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen kurultaya, Türkiye'de faaliyet yürüten Mor Çatı, Uçan Süpürge, Gökkuşağı gibi 18 farklı sosyalist, feminist kadın aktivistlerinin yanı sıra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak katıldı.
 
Kurultayın yapıldığı salona “Kurultayın İlkeleri” başlığı ile yazılı “Şiddetsiz tartışma yöntemleri benimsenir, kadınlar kendilerini rahatlıkla ifade edebilir”, “Milliyetçi, militarist söylem ve eylemlerden uzak durulur”, “Ayrımcılığın doğrudan ve dolaylı biçimlerinden uzak durulur” yazılı dövizler asıldı.
 
17. Kadın Sığınakları Da(ya)nışma Kurultayının açılış konuşmasını yapan Ekin Ceren Kadın Derneği Aktivisti Laleş Ceylan, Kadın Sığınakları ve Dayanışma/Danışma Merkezleri Kurultayı'nın geçmiş deneyimleriyle birlikte, kadın mücadelesinde önemli bir misyon üstlendiğini ifade etti. Türkiye'deki kadın hareketinin her türlü şiddetle mücadelede güçlü bir örgütlenme süreci yaşarken, buna karşılık erkek egemen zihniyetin bu örgütlülüğü bozmaya ve kadın hareketinin kazanımlarını kendi tekeline almaya çalıştığını belirtti.
 
ŞÖNİM'ler kadınları şiddetle yaşamaya zorluyor!..
 
Devletin kadına yönelik şiddetle mücadelede temel kurumu olan ŞÖNİM'lerin (Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi) kadınları güçlendirmek yerine şiddet gördükleri ailelerde yaşamaya devam etmeye zorladığını dile getiren Ceylan, “6284 sayılı yasanın göstermelik olduğunun en büyük kanıtı, yasada güvence altına alınmış, gizli kayıt, geçici maddi yardım, yakın koruma, kimlik değiştirme gibi haklarına erişemiyor olmalarıdır. Bu haklarına erişimlerini hayata geçirecek gerekli alt yapı ve mekanizmalarının oluşturulmadığını görüyoruz” dedi.
 
Kışanak: Eşbaşkanlık kadın hareketinin başarısıdır
 
Kışanak ise, tüm katılımcı kadınları selamlayarak, “Sizleri Diyarbakır'da bir arada görmek bizler için de moral ve motivasyon veriyor. Hem de ortaya çıkacak tartışmanın yaratığı sinerji ve öngörüler, planlamalar önümüzü açacaktır” dedi. “Bütün kadınlar adına başka bir mutluluğu yaşıyorum” diyen Kışanak, “Birlikte sokakta kadın mücadelesi veren, sığınak kurultaylarında çalışan, kadına yönelik şiddeti önleme çalışmalarının her aşamasında beraber mücadele eden ve sizlerin yarattığı deneyimleri biriktirerek bugün Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi eş başkanlık görevini yapan bir kadın olarak, kadın hareketinin gücünü görmenin gururunu taşıyorum. Bu kadın hareketinin gücüdür. Bu kadın hareketinin sonucudur” dedi.
 
Kazanımlar sıçrama tahtası olmalıdır
 
Her başarı öyküsünün beraberinde büyük sorumluluklar ve görevler de getirdiğine işaret eden Kışanak, “Bugün yerel yönetimlerde kadınlar artık doğrudan bütçeyi yönlendiren, kamu yerel personelini şekillendirilmesine etki yapan, kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın önlenmesi konusunda kent genelinde toplumsal bir mücadelenin lokomotifi görevi üstlenen bir pozisyona geldi. O zaman hep beraber şunu da görüyoruz ki sorumluluklarımız ve yükümüz de arttı. Bu kazanımlar aynı zamanda önümüzdeki dönemin bir sıçrama tahtası olmalıdır. Biz böyle bakıyoruz. Tüm Türkiye'de kadın hareketinin, Kürt kadın hareketinin, Türkiye kadın hareketinin birlikte yarattığı değerlerle büyük bir sıçramanın olanaklarını yaratmıştır” diye konuştu.
 
Şikayet değil yapma sorumluluğumuz var
 
Ortaya çıkan imkanlarla, sığınaklar konusunda iyi bir planlamayla daha iyi işlere imza atılabileceğinin altını çizen Kışanak, kurultayda iyi bir planlama çıkarılmasının önemine işaret etti. Kışanak, “Biz artık şikayet eden, eleştiren değil, aynı zamanda yapma sorumluluğuyla karşı karşıya olan kadınlarız. Bu kurultaydan mevcut durumu, eksiklikleri konuşup Türkiye genelinde bunu aşabilmenin imkanlarını nasıl yaratabiliriz? Var olan imkanları, iyi örnekleri ve deneyimleri Türkiye'nin dört bir yanına nasıl taşıyabiliriz? Buradan güçlü bir sıçrama nasıl yapabiliriz? İnanıyorum ki sizler bunu yapacaksınız” şeklinde konuştu.
 
Anahtar kelime 'kadın dayanışması'dır
 
Kışanak, “Sizlerle birlikte güçlendik bugünlere geldik. Hep beraberde geleceğe bu mücadeleyi taşıyacağımıza inanıyorum. Hepimiz biliyoruz ki aslında anahtar kelime kadın dayanışmasıdır. Yani bunu kurabilirsek altından kalkamayacağımız hiçbir sorun yoktur. Türk ve Kürt kadın hareketi bunu başardı” dedi. 
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT