1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın işsizliği için Meclis araştırması istendi
Kadın işsizliği için Meclis araştırması istendi

Kadın işsizliği için Meclis araştırması istendi

Diyarbakır eski baro başkanlarından CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, kadın işsizliği konusunda Meclis Araştırması başlatılması amacıyla, TBMM Başkanlığı’na önerge surdu.

A+A-

Önergesiyle, TBMM’nin, kadının ekonomik yaşamdan dışlanmasının, ekonomide kadının fırsat eşitsizliğinin nedenlerinin, kadın işsizlik oranlarının artmasında hükümet politikalarının etkisinin araştırılması, etkili ve sürekli çözüm önerilerinin getirilmesi ve kadının çalışma hakkının korunması amacını taşıdığını belirten Tanrıkulu, gerekçesini ise şöyle dedi:


“Türkiye’de kadınların giderek çalışma yaşamından dışlanması ve üniversiteli işsiz sayısındaki artışın hızlanması, ülke ve toplumun geleceği için olumsuz sinyaller vermektedir. 2014 yılında kadın işsiz sayısında yüzde 30 artış varken, bu oran üniversite mezunu kadın işsiz sayısında yüzde 70 olarak gerçekleşmiştir. Umudunu yitirip iş aramayanlarla beraber kadınlarda gerçek işsizlik yüzde 26’dır.

 

İşsizlik rakamı 2 milyon 838 bini erkek,2 milyon 711 bini kadın olmak üzere toplam 5 milyon 549 bine ulaşmaktadır. Buna göre gerçek işsizlik oranı erkeklerde yüzde 13.4, kadınlarda yüzde 25.9 ve toplamda yüzde 17.5 düzeyinde bulunuyor”


AKP Hükümetleri döneminde kadın bilinçli ve sistematik olarak çalışma yaşamının dışına itildiğine de dikkat çeken Tanrıkulu, AKP Hükümeti’nin sürekli dile getirdiği “Kadın en az 3 çocuk doğurmalı, Kadın evde otursun çocuk baksın” anlayışının, Türkiye’nin ekonomik gerçekleri ile örtüşmediğini belirterek şöyle devam etti:


“Türkiye’nin ekonomik şartlarında geçim sıkıntısı içinde olan ailelerde kadının çalışması,aile ekonomisine katkıda bulunması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlarımızın çalışma yaşamına, sivil toplum örgütlerine ve sendikal faaliyetlerine, yerel ve ulusal karar alma süreçlerine katılımının artırılması; bu alanlardan kadınların dışlanmasının önüne geçilmesi için önlem alınmalıdır.

 

2014 yılında kadın işsiz sayısında yüzde 30 artış varken, bu oranın üniversite mezunu kadın işsiz sayısında yüzde 70 olarak gerçekleşmesi kadının ekonomideki üretken rolünün artması için çalışma hayatının yeniden düzenlenmesi gerektiğinin göstergesidir.

 

Türkiye’de kadınların giderek çalışma yaşamından dışlanması ve üniversiteli işsiz sayısındaki artışın hızlanması konusunda mevcut yetersizliklerin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından araştırılması elzemdir”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler