1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın işçi cinayetleri eksik açıklanıyor
Kadın işçi cinayetleri eksik açıklanıyor

Kadın işçi cinayetleri eksik açıklanıyor

İşçi Sağlığı Güvenliği Meclisi, kadın işçi cinayetlerinin devlet tarafından eksik açıklandığına dikkat çekti.

A+A-
İşçi Sağlığı Güvenliği Meclisi, tarafından, yayınlanan yazılı açıklamada, kadın işçi cinayetlerinin, devlet tarafından eksik açıklandığına vurgu yaptı. SGK 2012 istatistiklerine bakıldığında, ölen kadın işçi sayısı sadece 9 olarak belirtildiğine yer verilen açıklamada, ” Özellikle mevsimlik tarım işçileri SGK verilerinde yer almamaktadır. Buradan çıkan sonuç en çok kadın işçilerin iş cinayeti bilgilerinin açığa çıkmadığı, kayıt dışı ve en güvencesiz çalışan işçiler oldukları, başka bir deyişle kadın emeğinin bilinçli olarak görünür kılınmadığı gerçekleridir.” denildi.
 
'103 kadın işçi yaşamını yitirdi'
 
Açıklamada, 2013 yılında yaşamını yitiren bin 235 işçinin 103′ü kadın işçi olarak belirtildi. “Bu da yüzde 8,4 oranına tekabül ediyor.” denilen açıklamada, “Yaşamını yitiren kadın işçilerin 54′ü tarım, 12′si eğitim/ticaret, 9′u tekstil, 6′sı belediye/genel işler, 5′i sağlık, 4′ü konaklama/eğlence, 2′si gıda, 2′si kimya, 2′si inşaat, 1′i ağaç/kağıt, 1′i basın/gazetecilik, 1′i taşımacılık, 1′i güvenlik ve 3′ü yeterli bilgi olmadığı için belirleyemediğimiz işkolunda can vermiştir” bilgileri aktarıldı.
 
'Kadınlar günde 12-14 saat çalışıyor'
 
Kadın işçilerin yüzde 15′i sanayi, yüzde 35′i de hizmetler sektöründe çalıştığının belirtildiği açıklamada, ücretli ve yevmiyeli çalışan kadın işçilerin ayrıca ücretsiz aile işçiliği de yaptığına dikkat çekildi. Açıklamada, günde 12-14 saat çalışılan veya çalışma saati belli olmayan, sigortasız ve hiçbir sosyal hakkın bulunmadığı işlerde kadınların birçok kazaya maruz kaldığı vurgulanırken, “Tekstil ve eğitim işçisi kadınların geçirdiği servis kazaları, cam temizlerken düşen kadınlar, gözlerin bozulmasından ellerin iğne darbeleriyle parçalanmasına ve çeşitli eklem hastalıklarına kadar hepsi kadınların maruz kaldığı kazalara örnektir” denildi.

HABERE YORUM KAT