1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın heyetinden Baydemir'e ziyaret
Kadın heyetinden Baydemir'e ziyaret

Kadın heyetinden Baydemir'e ziyaret

1.Ortadoğu Kadın Konferansı için Diyarbakır'a gelen kadın örgütü üyeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

A+A-

23 ülkeden 200 üzerinde kadın delegenin katılım gösterdiği 1.Ortadoğu Kadın Konferansı için Diyarbakır'a gelen kadın örgütü temsilcilerinden oluşan 15 kişilik bir heyet Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e ziyarette bulundu.

Baydemir, Diyarbakır BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de katılımı ile konuklarını güllerle karşıladı. “Kadın Konferansı için geldik, tüm kadınların ortak mücadelesi aynı zamanda Kürt halkının mücadelesidir” şeklinde konuşan PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Suriye ve Rojava devrim sürecinde böyle bir dayanışmanın olmasını önemsediklerini belirtti. Ortak bir gelecek için çaba sarf ettiklerini belirten Abdullah, “PYD olarak, Suriye'de tüm azınlık kesimlerinin bir arada kendi geleceklerini tayin etmesini ve birlikte demokratik bir ülkede yaşamasını önemsiyoruz ve bu noktada çabalarımız sürmekte” dedi.

Konferans, Kürt kadın mücadelesinin bir meyvesidir

Türkiye'deki tüm halkların ve özellikle de Kürt halkının haklı mücadelesini ve bu mücadelede gelinen aşamayı mutlulukla karşıladıklarını aktaran Abdullah, “kanın durması, kalıcı ve onurlu barışın, özgürlüğün gerçekleşmesi bizim açımızdan da çok önemlidir” dedi.

Diyarbakır'da yapılan konferansı Ortadoğu kadın dayanışması açısından çok başarılı bulduklarını ekleyen Abdullah, “bu, Kürt kadın mücadelesinin bir meyvesidir. Biz, sadece Kürt kadınına değil tüm bölge kadınlarına da özgürlük ve kendine güven getirdik” şeklinde konuştu.

Kadın özgürleşmedikçe toplum da özgürleşmez

Konuklarını ağırlamaktan ve yapılan çalışmalardan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Osman Baydemir, “umarım bu konferansınız tüm Ortadoğu kadınlarının birliğini sağlar” dedi. Ortadoğu'da kadının özgür olmadığını, dolayısıyla toplumların da özgür olmadığını belirten Baydemir, “kadın özgürleşmedikçe toplumda özgürleşmez. Kadın yaşamın her alanında eşit ve özgür bir birey olarak varlığını göstermedikçe, haklarını almadıkça o toplumda değişim ve dönüşümden bahsetmek abes olur. Bu topraklar, Mezopotamya ve Kürdistan insanlığın beşiğidir, toplumların var olduğu topraklardır. Ama kadın, bin yılı aşkındır buralarda köleleştirilmiş dolayısıyla bu toplumda sömürge bir hale gelmiştir. En önemli sebebi, kadının köleliğidir” dedi.     

Batıya bakıldığında, bizlerden ilerde olmadıklarını ama oradaki toplumun kadın –erkek arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırdığını belirten Baydemir, “bu ekonomik kalkınmayla birlikte toplumu ileriye taşıdı” şeklinde konuştu.   

HABERE YORUM KAT