1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın Girişimciler Kurulu'ndan İpek'e ziyaret
Kadın Girişimciler Kurulu'ndan İpek'e ziyaret

Kadın Girişimciler Kurulu'ndan İpek'e ziyaret

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Selda Tandoğan Demirel ve üyeler Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek'i ziyaret ederek ticari alanlarda kadınların başkan olması için destek istedi.

A+A-

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Selda Tandoğan, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Diyarbakır İcra Komitesi Başkanı Didar Avcı Türk ve icra kurulu üyeleri Büyükşehir Belediyesi'ne gelerek İpek'i ziyaret etti.

Diyarbakır İcra Komitesi Başkanı Didar Avcı Türk, Kurul'un kadın girişimciliği desteklemeyi amaçlayan projeler geliştirmek, aynı zamanda kadın girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği vererek, özgüvenlerini sağlamak adına rol model olmak için kurulduğunu anlattı. Türk “Bizler valilik, belediye, sivil toplum kuruluşlarıyla beraber çalışarak, kadın istihdamını arttırmayı hedefliyoruz. Bunları yaparken de barış ortamı çok önemli. Bu sürece kadınlar olarak sonuna kadar destek veriyoruz” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Selda Tandoğan Demirel de; Kurulun 81 ilde örgütlü ve icra komitesinin olduğu Türkiye'nin en büyük kadın örgütü olduğunu söyledi. Girişimcilik kültürünü yaymak için rol modellik üzerine çalıştıklarını söyleyen Demirel, şunları söyledi: “Sizin gibi seçilmiş kadın sayısını her alanda artırmak için çalışıyoruz. Ticaret odalarında temsilde adaletin gerçekleşebilmesi için Meclislerde kadın sayısını arttırtmak istiyoruz. Belediyenin eş başkanı n kadın olması çok iyi bir örnek. Siyasi arenada erkek egemen bir alanda olması gurur vericidir.”

Türkiye'deki 365 ticaret ve sanayi odası içerisinde sadece bir tane kadın başkanın bulunduğunu ve bunun son derece üzüntü verici olduğunu söyleyen Demirel, “Hepimiz istihdam, katma değer yaratıyoruz. Bu alanlarda bizim de olmamız gerekiyor” diyerek destek istedi.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek de kadın girişimcileri destekleme konusunda o kentin yapısı, sosyo ekonomik durumu, politik duruşu, tarihsel kökeni bunların tümünün bir arada irdeleyerek, gerçekten haklı olan tarzı uyguladıklarını söyledi. İpek, tarihsel süreçte kadınların 5 bin yıllık bir sömürü mekanizması içerisinde şekil değiştirerek, meta ya da monte olur konumda kullanıldığını anımsattı. Mensubu olduğu BDP'de yüzde 40'lık kadın kotası olduğu için kendisini şanslı olarak gördüğünü ifade eden İpek, “Kalan yüzde 60 içerisinde de yine kadın ve erkek yarışır” diye konuştu. Bölgede 30 yıldır bir çatışma ortamının yaşandığına dikkat çeken İpek, bu ortamın ülkenin ve bölgenin yoksullaşmasına neden olduğunu, en çok ıstırabın da kadınlar tarafından çekildiğine vurgu yaparak “Kürtler ve yerel yönetimler açısından çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Bizler bu süreci sonuna kadar destekliyoruz” dedi.

Nüfusunun yüzde 60'ının düzenli geliri olmayan bir kentte belediyecilik yapmanın oldukça zor olduğunu ifade eden İpek, istihdam konusunda çaba sarf eden kadınları candan desteklediklerini söyledi. Belediye olarak kurdukları kadın birimi çalışmalarından söz eden İpek, kadın renginin çalışmalara yansımasını, kadın bakış açısıyla kadınların edilgen değil etken konumda olması için eğitimler verdiklerini, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda eğitim vererek mobbingin önüne geçtiklerini bildirdi. Belediyelerin girişimcilik kursları açmasının özgüven kazandırma konusunda önemli olacağını, bunun altyapı çalışmalarını hazırlamaları gerektiğini söyleyen İpek, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde çok sayıda meslek edindirme kursları açtıklarını da sözlerine ekledi. İpek, ayrıca ticaret odalarındaki seçimler döneminde kadın eksenli taraf olabileceklerini bildirdi.

İpek, “Kadın eksenli bakış; sevgidir, eşitliktir, hakkaniyettir. Tarihsel süreçte kadınlar hiçbir zaman haksız savaşın yanında yer almamıştır” dedi. Ziyaretin ardından İpek konuklarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABERE YORUM KAT