1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kadın ev yemekleri' lokantası açıldı
'Kadın ev yemekleri' lokantası açıldı

'Kadın ev yemekleri' lokantası açıldı

DİYARBAKIR - Sur Belediyesi Kadın Destek Merkezi (KADEM) bünyesinde faaliyet gösteren "Kadın Emeği Ev Yemekleri" lokantası düzenlenen törenle açıldı.

A+A-
Pişirilmesinden satışına kadar her aşamısında kadınların yer aldığı ev yemeklerinin satışının yapılacağı "Kadın Emeği EV Yemekleri" lokantası Sur ilçesinde hizmete açıldı. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği lokantanın açılışı öncesinde halay çekildi.
 
Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, törede yaptığı konuşmada, 9 yıldır çok dilli belediyecilik çalışması yürüttüklerini, ama gelinin süreçte yok sayma zihniyetinin hala var olduğunu ileri sürdü.
 
Çok dilli belediyeciliğin gereği ve demokratik özerkliğin tesisi için önemli bir karar daha alarak uygulumaya koyduklarını ifade eden Demirbaş, "Artık bundan sonra ister devlet kurumları kabul etsin veya etmesin biz hakların yasalardan önce geldiğine inanarak hem kurum içi yazışmaları hem de kurullar arası yazışmaları çok dilli yapacağız. Buna hiç bir yasa engel olamayacaktır" diye konuştu.
 
Demirbaş, şöyle dedi:
 
"Sur Kaymakamlığı yasalara uygun hareket etme zorunluluğu olduğunu söylüyor. Sayın kaymakam, şunu yapmalı; ilgili bakanlıklara başvurarak bu sıkıntının nasıl giderilebileceğine dair de yazışmaları yapmalıdır. Türkiye artık geçmişi yaşamıyor, statükoyu aşmışsa o zaman gereğini yapmalıdır. Türkçe'yi kabul edip Kürtçe'yi geri çevirmek bu dili yok saymaktır."
 
Açılışı kesilen kurdeleyle yapılan lokantada kadınlar iş başı yaptı.
 
Muhabir: Ahmet Kaplan 
Yayınlayan: Necdet Doğruyol

HABERE YORUM KAT