1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın ekonomi konferansı düzenlenecek
Kadın ekonomi konferansı düzenlenecek

Kadın ekonomi konferansı düzenlenecek

Özgür Kadın Kongresi (Kongra Jinen Azad-KJA) Kadın Ekonomi Komisyonu öncülüğünde, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri, Diyarbakır KESK, DİSK ve TMMOB ortaklığında Kadın Ekonomi Konferansı düzenlenecek.

A+A-

KJA, bölge kentlerinde düzenleyeceği Kadın Ekonomi Konferansı'na ilişkin dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Hatice Çoban, DİSK, TMMOB ve KESK temsilcileri katıldı.

 

Toplantıda konuşan KJA Diyarbakır Ekonomi İl Koordinatörü Dilek Acer “Tarihte kadın eli ile yaratılan, kadının tarımsal alanda, evde üretimi ile başlayan ve toplumsallaştırılan ekonomi, uygarlık tarihi boyunca kadının üretimini görmemiş, değersizleştirmiştir.  Bugün toplumun tamamen dışında değerlendirilen ekonomik ilişkiler, piyasaya sunulabilen ve ücretlendirilebilen değerler ve metalar ile tanımlanmaktadır. Bu şekilde eril bir karaktere sahip ekonomik ilişkiler içinde kadının toplumsal yeniden üretimi değersizleştirilmiş, piyasaya sunulan üretimlerde de kadının emeği ve üretimi daha çok sömürü ve talana açık hale gelmiş, adaletsiz, cinsiyetçi, ranta dayalı, sömürü ve talana açık bir modernite yaratmıştır” dedi.

Kadının özellikle tarımsal alanda üretim faaliyetlerinde sahip olduğu belirleyici rolün, ekonominin toplumsal özünün yaratılması ve geliştirilmesinin esası olduğunu kaydeden Acer, şöyle devam etti:

“Kadının doğaya yaklaşımı, toplumun ihtiyaçlarının karşılanması ve doğanın korunması ve sürdürülmesi temelindedir. Ekonomik ilişkilerin temelini oluşturan insan insan ve insan doğa ilişkileri, günümüz kapitalist toplumunda bu özünü kaybetmiş, ekonomik ilişkiler bireyin sonsuz ihtiyaçlarının karşılanması ve doğanın bir hammadde kaynağı olarak sömürülmesine dönüşmüştür. Bu şekilde gelişen dil de eril bir karakter kazanmıştır. Bu eşitsiz ekonomik ilişkiler günümüzde devam eden savaşla beraber gelişmekte, daha adaletsiz, cinsiyetçi sömürü politikalarının üretilmesini beslemektedir. Günümüzde Ortadoğu’da yaşananlar, uluslararası güçlerin ekonomik talepleri ve kapitalist modernitenin bu alanlara daha fazla girmek istemesi ile bağlantılıdır. Bu durum daha fazla katliamın, sömürünün yaşanmasına, üretim ilişkilerinin yanında bölüşüm ilişkilerinde de uçurumların gelişmesine ve toplumda en fazla kadınların zarar görmesine ve ağır bedeller ödemesine neden olmaktadır. Bu nedenle gelişen öz yönetim talebi, merkezi düzeyde bu eşitsiz ilişkileri besleyen yönetim anlayışı yerine, yerelden kadınların, toplumun farklı kesimlerinin içinde yer aldığı, ekonomik anlamda da sömürü ilişkilerinin yerine kadınların üretime ve ekonomik alana daha adil ve eşit koşullarda katılımını desteklemelidir”

Bu amaçla Kadın Ekonomi Konferansı düzenleyeceklerini ifade eden Acer “Kadınlar olarak emeğimizin sömürüldüğü, görülmediği, eşitsiz ekonomik ilişkilerin sömürü olarak bize geri döndüğü, doğa ile kurduğumuz ilişkinin yok edildiği, tahrip edildiği, ekonominin artık sadece para olarak tanımlandığı ve K.’da bu eşitsizlikleri ve sömürüyü çok daha ağır bir şekilde yaşadığımız bir dönemde, ekonomiyi yeniden tanımlamak, ekonomide kadınların nasıl var olabileceğini tartışmak amacıyla bir araya gelmek istiyoruz.

 

27-28 Şubat 2016 tarihinde Kadın Ekonomi Konferansını ve öncesinde de farkı ekonomik ilişkilerde kadının ne şekilde var olduğunu tartışacağımız atölye çalışmaları düzenlemeyi planlıyoruz. Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri, Diyarbakır KESK, DİSK ve TMMOB ortaklığında planladığımız konferansımızda kadının nasıl ekonomisizleştirildiğini, ekonominin kadın için önemini farklı ekonomik ilişkiler üzerinden kadınların katılımı ve üretimde olduğu alanlar ile olmadığı ancak kadına dokunan, etkileyen tüm alanları da tartışarak, kadınlar arasında daha dayanışmacı ve ortak bir dil geliştirmeyi planlıyoruz” dedi.

4 kentte atölye çalışmaları yapılacak

Atölye çalışmaları kapsamında ise Van'da 'Demokratik Komünal Ekonomi', 17 Şubat'ta Diyarbakır'da 'Tarım', 20 Şubat'ta Batman'da 'Doğal Varlıklar, Eko-endüstiri ve Pazar', 21 Şubat'ta Mardin'de 'Kadın Emeği' atölyeleri düzenlenecek.

 

(Ayşegül Kaya)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler