1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadın dayanışması Saray’dan büyüktür
Kadın dayanışması Saray’dan büyüktür

Kadın dayanışması Saray’dan büyüktür

Saray darbesine karşı mücadele eden, demokratik siyaset çizgisinde ısrar eden partimiz ve bileşenlerimiz, dün yine Saray gladyosunun hedefinde idi.

A+A-

Dün sabah saatlerinde Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın İstanbul’daki evinin polislerce hukuksuz bir biçimde basılması bunun en somut örneğidir.

Aynı zamanda Van Milletvekilimiz olan Figen Yüksekdağ'ın evine operasyon düzenlenmesi, halkların iradesini temsil eden milletvekillerinin haklarına da bir saldırıdır. Bu hukuksuzlukla Eş Genel Başkanımız şahsında bizlere ve tüm kadınlara gözdağı verilmek istendiği açıktır. Saray ve AKP iktidarı bilmelidir ki; biz kadınları hiçbir hukuksuz uygulamayla, zor gücüyle, gözaltı ve tutuklama operasyonları ile sindiremezler. Figen Yüksekdağ’ın evine yapılan polis baskınını asla kabul etmiyor, sorumlular hakkında soruşturma açılmasını istiyoruz.
 
Öte yandan dün Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üye ve yöneticilerine yönelik düzenlenen operasyonda yine kadınlar özel olarak hedef alınmıştır. Gözaltına alınma kararı olanlar arasında bileşenimiz olan SKM’nin Genel Sözcüsü Fadime Çelebi de bulunmaktadır. Saray hukuku, en temel evrensel hukuk kurallarını dahi işletmeyerek toplumsal mücadele dinamiklerine gözdağı vermek, bizleri demokratik siyaset çizgisinin dışına itmek istemektedir. Bunu yaparken ilk hedefi de her zamanki gibi kadınlar olmaktadır!
 
Bizlere, Latin Amerika’daki faşist bir generalin “Önce kadınları vurun” talimatını hatırlatan bu zihniyet, nerede mücadele eden, Saray’ın hizasına uymayan, siyaset alanını erkeklere bırakmayan bir kadın görse, onu hedef tahtasına oturtmaktadır.
 
Boşuna uğraşıyorlar! Biz kadınlar ne direnmekten ne de siyasi çizgimizden taviz vermeyeceğiz. Kadınların birleşik mücadelesi ve dayanışması, Saray’ın emellerini boşa düşürecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan faşist generallere özeniyor olabilir, ama ne önce ne sonra kadınlara dönük bu baskı politikalarına izin vermeyeceğiz!

HABERE YORUM KAT