1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın cinayetleri ideolojiktir
Kadın cinayetleri ideolojiktir

Kadın cinayetleri ideolojiktir

Kadın cinayetlerine dikkat çeken Diyarbakır'daki kadın kurumları adına konuşan Sosyolog Azize Kaya, kadın cinayetlerinin çeşitli söylemlerle meşrulaştırılıp, sıradanlaştırılarak topluma kanıksatıldığına dikkat çekti ve “Kadına yönelik saldırılar ideolojik

A+A-

Diyarbakır'da bulunan kadın kurumları, kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla Yenişehir Belediyesi Kadın Eğitim Psikolojik Danışmanlık ve Rehabilitasyon Merkezi (EPİDEM) önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya çok sayıda kadın kurumu çalışanı, İHD ve Barış Anneleri İnisiyatifi ile BDP Kadın Meclisi üyeleri katıldı. Açıklamada konuşan EPİDEM Sosyologu Azize Kaya, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 5 Haziran günü eşi Şahin Cevap tarafından silahla vurularak yaralanan Seda Cevap isimli kadının tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 7 Haziran tarihinde yaşamını yitirdiğini, yine Siirt'in Çal Mahallesi'nde oturan N.Y. (20) isimli kadının gece geç saatlerde uzun namlulu silahı göğsüne dayayarak, bir el ateş ettiğinin iddia edildiğini belirterek, S.G. (29) isimli kadının ise ilaç alarak intihara teşebbüs ettiğinin öne sürüldüğünü ifade etti.

“Her gün 5 kadın öldürülüyor”

Kadın cinayetlerinin “kıskançlık”, “geçim sıkıntısı”, “cinnet”, “aşk”, “töre” ve “namus” gibi söylemlerle meşrulaştırılıp sıradanlaştırılarak, topluma kanıksatıldığına dikkat çeken Kaya, “Algılara dönüştürülmesi şüphesiz ki, ideolojiktir. 10 yıllık AKP hükümeti iktidarı döneminde her gün 5 kadın yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Yüzde bin 400 artan kadın cinayetleri muhafazakar zihniyetin ürünüdür. Kadına yönelik saldırılar ideolojiktir. Bunlara karşı sessiz kalmak, olayı sadece güvenlik boyutuyla ele almak da bu ideolojinin bir ayağıdır” dedi.

“Sorumlu erkek egemen zihniyettir”

Artan kadın cinayetlerinin sorumlusunun, toplumsal zihniyeti kadın aleyhine şekillendirmek isteyen, tecavüzcülere ceza indirimi yapan, aileyi kutsayarak kadını edilgen hale getiren iktidarcı erkek egemen zihniyet olduğunu vurgulayan Kaya, kadın kurumları olarak, taciz, tecavüz ve kadın katliamlarına karşı toplumsal reflekslerini göstererek, politik ve ahlaklı toplum yaratmak istediklerini dile getirdi. Kaya, “Biz kadınlar olarak bugün burada, herkesi tecavüzlere, kadın katliamlarına karşı güçlü refleks göstermeye çağırıyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT