1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın cinayeti davasında iyi hal indirimi
Kadın cinayeti davasında iyi hal indirimi

Kadın cinayeti davasında iyi hal indirimi

Diyarbakır'da dini nikahlı eşi 17 yaşındaki Songül Malkoç'u poşu ile boğarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan 19 yaşındaki Mehmet Emin Çapat ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

A+A-

Mahkeme, sanığın duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak, cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi. Bir önceki celsede mahkeme, Songül Malkoç'un 'sadakatinin' araştırılmasını istemişti.

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir İlçesi'nde geçen Kasım ayında meydana gelen olayda, minibüs şoförü Mehmet Emin Çapat, 1.5 yıldır dini nikahla yaşadığı ve 6 ay önce doğum yaptığı belirtilen 1 çocuk annesi Songül Malkoç'u evde poşu ile boğarak öldürdü.

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan Mehmet Emin Çapat'ın yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Çapat ile öldürdüğü eşin yakınları ile avukatlar hazır bulundu.

Hazırladığı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan savcı, Songül Malkoç'un 6 aylık oğlu Ahmet'in yanında ağlarken bulunduğunu belirtti. Evde yapılan incelemede ölen Songül Malkoç'un boynuna dolanmış vaziyette poşu tabir edilen bez ve boğulmaktan kaynaklı köpükler tespit edildiğini belirten Savcı, yapılan otopside boğulma emarelerine rastlandığını vurguladı.

Songül Malkoç'un eşiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle baba evine döndüğünü belirten Savcı, aile büyüklerinin araya girmesi üzerine yeniden evine döndüğünü belirtti. Savci, Çapat hakkında TCK'nın 81/1-e maddesinde yer alan 'Kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını isterken, 17 yaşındaki Songül Malkoç'un resmi nikahlı olmadığı için yasal statü olarak 'eş' saymadı.

Daha sonra söz alan maktul Songül Malçok'un annesi Zarife Malçok ise, “Ben bu insanı ve annesini Allah'a havale ediyorum. Bu kişiden şikayetçiyim, ömür boyu cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.

AVUKAT NERGİS: İNDİRİM UYGULANMASIN

Söz alan müdahil avukatlardan Semire Nergiz ise, “İddia makamının mütalaasına kısmen katılıyoruz. Savcı maktulü sanığın eşi olarak kabul etmemekte, oysaki dini nikahlı olsalar bile sonuca aynı evde yaşıyorlar. Bu itibarla 5237 sayılı TCK'nın 82/d maddesinde anlatılan ve artırım nedeni olarak kabul edilen eşe karşı cinayet suçunun olduğu kanaatindeyiz. Bunun uygulanmamasını ayrımcılık olarak görüyoruz. Sanık hakkında her hangi bir indirim sebebi uygulanmaksızın sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz”

'KEŞKE BOŞANSAYDIM'

Mahkeme heyetinin son söz verdiği tutuklu sanık Mehmet Emin Çapat ise, eşinin kendisine sadık kalmayacağını söylediğini iddia etti. “Bu nedenle olay meydana geldi. Beni sevdiği doğrudur. Kaçarak evlendiğimiz de doğrudur. Olayın olduğu gün uyuşturucu almıştım. Keşke eşimi öldürmeseydim ve onu boşasaydım. Yaptığım eylemlerden dolayı pişmanım. Hakkımda lehe olan hükümlerin uygulanmasını talep ediyorum” dedi.

İYİ HAL İNDİRİMİ

Duruşmaya kısa bir ara verdikten sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, yaşı küçük kişiyi öldürmek suçundan Çapat'ı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca, sanığın duruşmadaki olumlu hal ve davranışlarını göz önünde bulundurarak, cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi.

MAHKEME SADAKATİN ARAŞTIRILMASINI İSTEMİŞTİ

Bu arada önceki celsede mahkeme, Songül Malkoç'un başka bir kişiyle ilişkisi olup olmadığının polis tarafından araştırılmasını istemiş katılan avukatlarının tepkisi sonucu kararından vazgeçmişti.

HABERE YORUM KAT