1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın birimi birinci yılında
Kadın birimi birinci yılında

Kadın birimi birinci yılında

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan kadın birimi birinci yılını doldurdu. Bir yıl içerisinde kadın çalışanlar; çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikten faydalanma amacıyla açılan atölye ve kurslardan faydalandı. Ayrıca mobbing kavramı, mobbi

A+A-

Büyükşehir Belediyesi yerel yönetimlerde demokratik modeli oluşturmak ve cinsiyet eşitliğini pratikte uygulamak amacıyla geçtiğimiz yıl 8 Mart'ta kadın birimini kurdu. Bu birim kolektivizmi amaçlıyor.

Yürütücülüğünü Müzeyyen Anık Aydın'ın yaptığı kadın birimi bir yıl içerisinde çeşitli çalışmalara imza attı. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda seramik atölyesi ve felsefe atölyesine katılan kadınlar motivasyonlarını arttırırken, erbane eğitimi alarak potansiyel yeteneklerini açığa çıkarttı. Öte yandan gelişmiş ülkelerde yasalarla koruma altına alınan, çalışma yaşamında son yıllarda öne çıkan bir kavram olan mobbing kavramı üzerine de eğitim alan kadınlar mobbing kavramı, mobbingin nedenleri ve çalışan üzerinde etkilerine ilişkin “Mobbing ve Tükenmişlik” eğitimi aldılar.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, yerel yönetimlerde demokratik modeli oluşturmak ve cinsiyet eşitliğini pratikte göstermek amacıyla kadın birimini oluşturduklarını ifade ederek,  hedeflerinin katılımcılığı toplumsal boyutta ele almak olduğunu söyledi. İpek, “Bu birim, kadın olmaktan kaynaklı cinsiyetçi bakış açısının giderilmesi amacıyla problemlerin bütünsellik ve eşitlik temelinde çözülmesini esas alan bir birimdir” diye konuştu. Yaşamın her alanında kadınların varoluş mücadelesi verdiğini anımsatan İpek, şunları söyledi: “Bu temel anlayış ve felsefe ile dini, dili, ırkı ve düşüncesi ne olursa olsun biz kadınlar güçlü bir dayanışma ve örgütlülük ruhuyla cins paydasında buluşmalı, toplumsal değişimi ve dönüşümü özgücümüzle yaratmanın arayışı içinde olmaktan bir adım geri durmamalıyız.”

Motivasyonları arttırılıyor

İpek, kadın biriminin çalışmalarının belediyede çalışan kadınların sosyal, siyasal ve toplumsal anlamda güçlenmeleri amacıyla kurulduğunu söyleyerek, çalışmaların tüm kadınların ortak katılımıyla oluşturulan planlamayla şekil aldığını söyledi. İpek, “Toplumsal cinsiyet eşitliği ve cins bilincinin birçok alt konu başlığından oluşan eğitim çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca kültür, sanat ve edebiyatla ilgili açtığımız atölyelerde de kadınların pozitif anlamda motivasyonunu sağlamak ve gizli kalan yönlerini açığa çıkartmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT