1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadın Barış Girişimi, ilk eylemini bugün yapıyor
Kadın Barış Girişimi, ilk eylemini bugün yapıyor

Kadın Barış Girişimi, ilk eylemini bugün yapıyor

Türkiye’nin birçok kentinde barış için ön almak üzere kadınların bir ardaya gelerek oluşturduğu Kadın Barış Girişimleri, Diyarbakır’da da geçen günlerde kuruldu.

A+A-

Kurucuları arasında çok sayıda HDP ve BDP’li seçilmişin de olduğu Amed Kadın Barış Girişimi ilk eylemini de bugün Dicle Kent Bulvarı üzerindeki Roboski Anıtı önünde “Barış halkası” oluşturarak gerçekleştirecek.


Son günlerde bölgede süren çatışma ve savaşa paralel olarak ülke genelinde artan toplumsal muhalefet ve barış talepleri, kadınları da bulundukları kentlerde harekete geçiriyor. Hemen her gün kentlerden birinde Kadın Barış Girişimi oluşturulduğu haberleri geliyor. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük kentlerden sonra Diyarbakır’da da geçen günlerde Amed Barış İçin Kadın Girişimi kuruldu. Girişimin kurucuları arasında Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak. HDP’li milletvekilleri Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp, Feleknaz Uca, DBP İl Eşbaşkanı Hafize İpek gibi seçilmiş siyasetçilerin de olduğu kadınlar, ilk eylemlerini bugün gerçekleştirecek.


Amed Barış İçin Kadın Girişimi, bugün saat 17.00'de "Savaş değil, müzakere hemen şimdi" sloganı ile 'Barış halkası' oluşturacak. Kayapınar ilçesinde bulunan Dicle Kent Bulvarı üzerindeki Parkorman içindeki Roboski Anıtı önünde yapılacak olan eyleme Diyarbakır'daki kadın örgütlerinin yanı sıra yüzlerce kadının katılması bekleniyor. Amed Kadın Barış Girişimi'nden yapılan çağrıda savaşa karşı eylemlerin önümüzdeki günlerde de farklı biçimlerde süreceği belirtilerek, "Herkesi eril savaş politikalarına karşı eylemlere çağırıyoruz" denildi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler