1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadın adaylar serbest kürsüde kadınlarla buluştu
Kadın adaylar serbest kürsüde kadınlarla buluştu

Kadın adaylar serbest kürsüde kadınlarla buluştu

Diyarbakır'da HDP kadın milletvekili adayları serbest kürsüde kadınlarla buluştu.

A+A-
Kürsünün kurulduğu alan mitinge dönüşürken, kadın adaylar bir bir kürsüye çıkarak, kadınların sorunlarına ve mücadelesine dikkat çekti. Büyük bir ilgi ve coşkuyla karşılanan kadın adaylar, "Kadın özgürleştikçe toplum özgürleşir" mesajını verdi.
 
 
Diyarbakır'da kadınlar, HDP kadın milletvekili adaylarıyla serbest kürsüde bir araya geldi. Koşuyolu Parkı'nda kurulan serbest kürsü alanını, kadınlar yeşil sarı kırmızı renklerle, KJA ve HDP bayraklarıyla, ellerine kınayla yazdıkları HDP'yle ve ulusal kıyafetleriyle miting alanına çevirdi. Çocuklar da ellerindeki bayraklarla parkta koşturmaları renk kattı. Parkta serbest kürsü için kurulan platforma, HDP bayrakları ve "Biz'ler Meclis'e" pankart asıldı. Kürsünün kurulduğu alan kadın ve çocuklarla dolup taşarken, etkinliğe kadın örgütleri, HDP ve DBP kadın yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi, KJA bileşenleri ile HDP kadın milletvekili adayları katıldı. Yine kürsünün olduğu alana, Paris'te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri asıldı.
 
'Artık yeter kadınlar kendi kararını verecek'
 
 
Kürsünün açılış konuşmasını yapan KJA üyesi Zeynep Boğa, kadınları selamlayarak başladı. Toplantıların artık salonlara sığmadığı için parklara taşındığını belirten Boğa, burada kadın adayları tanıyarak kadınların sorunlarını dile getireceklerini söyledi. Artık daha fazla direnişin, çalışmanın, fedakarlığın zamanının geldiğine dikkat çeken Boğa, 7 Haziran seçimlerin kadınlar için tarihi gün olduğunu ifade etti. Bu sürecin barış, özgürlük ve mücadele süreci olduğunun altını çizen Boğa, kadınların, halkların temsiliyetinin Meclis'e taşınacağını belirtti. Şimdiye kadar Meclis'te erkek zihniyetinin kadınları temsil ettiğini dile getiren Boğa, "Artık yeter biz kendi kararlarımızı alacağız. Biz kendimizi temsil edeceğiz. Cinayet, taciz, tecavüzlere karşı sesimizi Meclis'te yükselteceğiz. Kadın emeğinin görünür olması için Meclis'te HDP diyeceğiz" dedi.
 
Boğa'nın konuşmasından sonra sahneye çıkan Koma Warşin şarkılarıyla parktaki coşkuyu artırdı. Şarkılara halaylarla eşlik eden kadınlar, HDP kadın milletvekili adaylarına da büyük bir ilgi gösterdi. Daha sonra kadın adaylar bir bir kürsüye çıkarak, düşüncelerini kadınlarla paylaştı.
 
'Bizi kandırmalarına izin vermeyelim'
 
HDP Milletvekili Adayı Nesrin Şanlı, Kürt özgürlük mücadelenin Hz. İbrahim zamanından beri devam ettiğini belirterek, İslamiyet'te kadınların her alanda olduğunu ama dini kullanan güçler tarafından İslamiyet'te kadınların köleleştirilmeye çalışıldığına dikkat çekti. İslamiyet'te kadın ve erkek eşitliği olduğunu belirten Şanlı, erkek egemen zihniyet, tahakküm kurmak için bu eşitliği görmezden geldiğini ifade etti. Kadınlar artık haklarının ve inançlarının farkında olduğunu vurgulayan Şanlı, "Başbakan İslamiyet ile kadınları kandırmak istiyor. Diyanet Kürt halkını temsil etmiyor. Diyanet'in kalkmasını istiyorsak bütün halkların kendi inançların özgürce kendilerini ifade etmeleri için istiyoruz. Bunlara yol vermeyelim bizi kandırmalarına izin vermeyelim" dedi.
 
 
'Direnenler Türkiye'de de kazanacak'
 
Milletvekili adayı Nursel Aydoğan konuşmasına, "Amed'in her tarafını geziyorsun değil mi" sorusuna sorarak başladı. Aydoğan, AKP'nin billboardlara yazdığı "Onlar konuşur AKP yapar" sloganının yanlış yazıldığını ve bunun yerine "Onlar konuşur AKP çalar" olması gerektiğini ifade etti. AKP'nin politikasının "aç bırakmak, yoksul bırakmak, kendine bağlamak" olduğunu vurgulayan Aydoğan, "Sosyal yardımlarla halkı kendine bağlamaya çalışıyor. İnsanları onursuzlaştırmak AKP'nin politikasıdır. Aç kalmak, yoksul kalmak sizin kaderiniz değildir. Sosyal yardım adı altında dağıtılanlar yardım değil sizin hakkınızdır" dedi. Aydoğan, HDP'ye yönelik saldırıları değerlendirerek, şöyle dedi:
 
"HDP'ye ne kadar saldırı yapılırsa yapsınlar, ellerinde bulunan medya aracılıyla ne kadar hakaret ederlerse etsinler tarihin her zaman gösterdiği gibi her zaman direnenler ve mücadele edenler kazanacak. Biz direnenler Şengal'de, Kobane'de kazandık, Türkiye'de de kazanacağız."
 
'Kadınlar özgürlük mücadelesinin sorumluluğunu omuzladı'
 
Diğer bir kadın aday Feleknas Uca ise, "Özgürlük mücadelesinde, büyük bedeller ödeyen, en büyük acıyı çeken analarımızı ve tutuklu yoldaşlarımızı gönülden selamlıyorum" diyerek konuşmasına başladı. Uca, Kürt kadınlarının Clara Zetkin'den Sakine Cansız'a kadar kadın özgürlük mücadelesinin devam ettiğini belirterek, kadınların sadece özgürlüğüne ve kimliğine sahip çıkmadığını, onuruna da sahip çıktığını vurguladı. Arîn Mîrkan, Ferinaz ve Şengal'de DAİŞ'e teslim olmayan Êzidî kadınların direnişine dikkat çeken Uca, "Kadınlar bütün özgürlük mücadelesinin sorumluluğunu omuzladı. Bu güçle sandığa gideceğiz. Alanlarda, sokaklarda, her yerdeyiz, her yerde olacağız ve özgürlük mücadelemizi yürüteceğiz" dedi.
 
'Dünyanın kirini kadınlar temizliyor'
 
"Dünyayı yüreğine sığdıran kadınlar" diyerek kadınlara seslenen Sibel Yiğitalp da, her gün kadınların cinayete, tacize ve tecavüze maruz kaldığını ifade etti. Her alanda bunlarla mücadele edeceklerini ve kadına yönelik şiddete dur diyeceklerini vurgulayan Yiğitalp, "Dünyanın kirini kadınlar temizliyor, bulaşıklarını yıkıyor en çok acıyı da kadınlar çekiyor" dedi.
 
'Kadın özgürleştikçe toplum özgürleşir'
 
"Bu alanı doldurduk gelsinler Amed'deki kadının rengini görsünler" diyen Çağlar Demirel ise, "Özgürlük ve barışı kadınlar getirecek. KJA adına bu alanları dolduruyoruz. Şimdi kadınlar her yerde, parlamentoda da kadınlar temsil edilecek. Arîn, Zîlan, Berîtan ve Sarya'nın, şehitlerimizin yolunda ilerleyeceğiz" dedi. Cezaevinde tutsak olan kadınlara da selam gönderen Demirel, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çözüm sürecinde kadının yer alması için verdiği mücadeleyi aktardı. Kadın örgütlendikçe, birlik oldukça kadın özgürlüğünün sağlanacağına dikkat çeken Demirel, kadın özgürleştikçe toplumun özgürleşeceğini vurguladı.
 
HDP'nin seçim kampanyasına katılmak için Güney Kürdistan'dan gelen YNK Temsilcisi Ferê Ömer ise, "Mam Celal şahsında size destek olmak için geldik. Sonuna kadar seçimlerde size destek olacağız" dedi.
 
Kadınlar kürsüye çıktı
 
Adayların alkışlarla biten konuşmaların ardından kürsüye çıkan kadınlar, düşünlerini dile getirdi. Fatma Cebe isimli yurttaş, şunları söyledi: "Sürgünden, işkenceden başka şimdiye kadar Erdoğan bize ne yaptı? Bizi kandırmaktan başka ne yaptı? Bundan sonra bizi kandıramazsınız. Özgürlük bizim özgürlüğümüz, bu mücadele bizim mücadelemiz. Aynaya bakın ayna size söyleyecek." Konuşma bitiminde gözü yaşlı bir yurttaşın kürsüye gelerek Cebe'nin elinden öpmesi dikkat çekti.
 
Kürsüye çıkan başka bir yurttaş Besna Fidantek de, Erdoğan'ın Kürt halkının düşmanı ve katliamcısı olduğunu söyledi.
 
Kürsüde konuşan kadınların ardından etkinlik, sanatçı Ayfer Düztaş, Zozan Uca ve Mehmet Akbaş'ın seslendirdiği şarkılarla son buldu.
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT