1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadim şehrin feshane çıkışı
Kadim şehrin feshane çıkışı

Kadim şehrin feshane çıkışı

Feshanedeki tanıtım açılışı renkli görüntülerle başlarken, İl Valisi Aksoy, çözüm sürecine değinerek, "şehrimizin hem soyut hem de somut kültürel mirasını gün yüzüne çıkartmak, var olan değerlerimizi korumak ve geleceğe taşımak adına çalışmaktayız" dedi.

A+A-
Eyüp Feshane'de dün başlayan 'Diyarbakır Tanıtım Günleri'nin açılışına başta Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Abdulkadir Aksu, Ak Parti Diyarbakır Milletvekilleri Cuma İçten, Mine Lök Beyaz, Mehmet Süleyman Hamzaoğulları, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Diyarbakır'daki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve Diyarbakırlı vatandaşlar katıldı.
 
33 MEDENİYETE BEŞİKLİK ETMİŞ BİR KENT
 
Açılış renkli görüntülerle başlarken, İl Valisi Hüseyin Aksoy açılış konuşması yaptı. Aksoy, Diyarbakır'ın, topraklarında barındırdığı 33 medeniyetin ortak kültürüyle, geçmişi 12 bin 500 yıl öncesine kadar dayanan kadim bir şehir olduğunu söyledi.
 
Uygarlıkların birbiri üzerine yükseldiği bu şehrin, her gelen medeniyetten bir renk aldığını ve bu kültür zenginliğini bin yıllar boyunca kendisinden sonra gelen nesillere aktardığını dile getiren Aksoy, "Şehir ve kültür kavramlarının dünyada birbirine bu kadar yakıştığı ve anlam kazandığı şehirlerden biri İstanbul'sa, diğerinin de Diyarbakır olduğundan hiç kuşkumuz olmadığını özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü hem İstanbul hem Diyarbakır, bütün güzel özellikleriyle birlikte zirve yapan iki ayrı dünya şehridir" diye konuştu. 
 
DİYARBAKIR'IN TARİHİ SURLARI UNESCO ADAYI
 
Hem eskilik hem de yükseklik bakımından dünyadaki kaleler arasında birinci sırada yer alan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası adayı olan "Diyarbakır Surları"nın önemini anlatan Vali Aksoy, surların şehri baştan başa kuşatan görkemli bir eser olduğunu vurguladı. Diyarbakır'ın kültürel değerleriyle ilgili bilgi veren Aksoy, kentin, tarihiyle tüm zamanların ve günümüzün önemli bir inanç ve kültür merkezi konumunda olduğunu belirtti.
 
GÜNEYDOĞU'NUN PARLAYAN YILDIZI OLABİLMEK
 
Aksoy, "Diyarbakır'ın farklı yerlerinde 541 sahabe mezarının ve 8 peygamber türbesinin bulunduğu yazılmaktadır. Diyarbakır, binlerce yıllık geçmişinde farklı inançlara ev sahipliği yapan, Meryem Ana, Surp Giragos, Mar Petyum gibi Anadolu'nun en önemli ve eski kiliselerinin bulunduğu bir coğrafyadır" ifadelerini kullandı. Vali Aksoy, Diyarbakır'ın son yıllarda Güneydoğu'nun parlayan yıldızı olabilmek için turizm altyapısı ve tanıtım çalışmalarına ivme kazandırdığını kaydetti.
 
ÇÖZÜM SÜRECİNİN YARATTIĞI HAVANIN KAZANIMI
 
Çözüm sürecinin kente kazandırdıklarını aktaran Vali Aksoy, şöyle konuştu:
 
"Özellikle çözüm sürecinin getirmiş olduğu olumlu atmosferle birlikte şehrimizi ziyaret eden turist sayısında ciddi artışlar yakalamış bulunuyoruz. Bu artışı önümüzdeki sene tamamlanacak 5 milyon yolcu kapasiteli uluslararası havalimanıyla birlikte daha yukarılara taşıyacağımıza inanıyorum. Biz Diyarbakır Valiliği olarak tüm çabamızla şehrimizin hem soyut hem de somut kültürel mirasını gün yüzüne çıkartmak, var olan değerlerimizi korumak ve geleceğe taşımak adına çalışmaktayız. Son dönemde özellikle kültür alanında yoğun olarak proje ve yatırım çalışmaları yapmaktayız. Son 10 yılda çeşitli kaynaklardan kültür alanına aktarılan para 130 milyon TL civarındadır ve bu rakam kültür alanına verilen önemi göstermektedir."
 
Aksoy, Feshane Tanıtım Günleri'ne ilk kez katılmanın heyecanını hissettiğini de ifade ederek, etkinlikte Diyarbakır'da yaşayan Diyarbakırlılar ile İstanbul'da yaşayan Diyarbakırlıları ve İstanbulluları bir araya getirmeyi amaçladıklarını söyledi.
 
DİYARBAKIR HIZLA BÜYÜK DEĞİŞİM YAŞIYOR
 
Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da medeniyet şehri Diyarbakır'ın özelliklerini ve tarihini anlattı. Aksu, Diyarbakır'ın son zamanlarda çok değişik içeriklerle anılmasının kendilerini derinden yaraladığını ifade etti.
 
Diyarbakır'ın gerçek yüzünün bu tanıtım toplantıları başta olmak üzere birçok tanıtımda ön plana çıktığına dikkati çeken Aksu, şunları kaydetti:
 
"Diyarbakırımız, ülkemizin ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasında her zaman öncülük etmiştir. Şehir, dünyada eşi ve benzeri çok az olan tarih ve kültürel mirasa sahip bir medeniyet kentidir. Diyarbakır, dünyanın en uzun surlarının kucakladığı köklü bir tarihe sahip, her dil ve dinden insanların yüzyıllardır dostça ve kardeşçe yaşadığı bir şehirdir."
 
İÇTEN, TURİZM ALANINDA BÜYÜK ATAKLAR
 
Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakır'ın son zamanlarda özellikle turizm alanında büyük ataklar gösterdiğini vurgulayarak çözüm süreci ile Diyarbakır'ın daha rahat, huzurlu bir ortaa kavuştuğunu söyledi. İçten, Çözüm süreci ile birlikte kentin yeni bir ivme kazandığını vurguladı
 
MİLLETVEKİLLERİ BİRLİKTE HALAY ÇEKTİLER
 
Açılış töreni, konuşmaların ardından halk oyunları ekibinin gösterileriyle devam etti. Ak Parti Milletvekili Cuma İçten ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile protokolde bulunan bazı Diyarbakırlılar, halk oyunları ekibiyle birlikte halay çekti. Davetliler, milletvekileri ve protokoldekilerin halay çekmesini ilgiyle izledi. Kurdele kesiminin ardından Vali Hüseyin Aksoy, milletvekilleriyle birlikte standları gezdi. Milletvekilleri Abdulkadir Aksu ve Cuma İçten, beraberindekilerle birlikte uğradıkları bir standta çiğ köfte ikram edildi. Aksu ve İçten burada, yöresel sanatçıların söylediği türkülere eşlik etmesi dikkat çekti.
 
TURİZM YATIRIM ZİRVESİ YAPILACAK
 
"Diyarbakır Tanıtım Günleri" kapsamında bugün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy öncülüğünde "Turizm Yatırım Zirvesi" yapılacak. Zirvede, Diyarbakır'ın İslamiyet başta olmak üzere Musevilik ve Hristiyanlık için önemli yere sahip eserleri ve manevi değerlerinin de yer aldığı inanç ve kültür turizmi ele alınacak. Şehirde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının stantları ile yöresel tatlar ve ürünlerin yer aldığı tanıtım günleri, 23 Kasım'a kadar devam edecek.

HABERE YORUM KAT