1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kader mahkûmu taş ustaları yapıları inceledi
Kader mahkûmu taş ustaları yapıları inceledi

Kader mahkûmu taş ustaları yapıları inceledi

Dicle Üniversitesi'nin cezaevinde bulunan kader mahkûmlarına yönelik taş ustası yetiştirme projesi kapsamında, mahkûmlar dışarı çıkarılarak Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi'ni yerinde inceleme fırsatı buldu.

A+A-
Dicle Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi tarafından başlatılan Diyarbakır Açık Cezaevi'nde bulunan mahkûmlara yönelik Taş Ustası Yetiştirme Projesi kapsamında geçtiğimiz ay mahkûmlara eğitim verilmeye başlandı. Eğitim sırasında öğrenilen teorik bilgilerin pekişmesi adına Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi gezdirildi.
 
Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi doktora öğrencisi Adnan Nabikoğlu, yaklaşık 2 buçuk yıl onarımı süren ve 2012 yılında onarımı tamamlanarak ibadete açılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nin onarım öncesi ve sonrası fotoğraflarının öğrencilere derslerde gösterdiklerini belirterek, öğrencilerin bu yapıyı yani derslerde öğrendikleri teorik bilgileri yerinde incelemeleri için kendilerini buraya getirdiklerini söyledi.
 
Kilisenin taşlarını ve yapı şeklini inceleyen mahkûmlar, dışarı çıkmanın ve derste öğrendiklerini pratiğe dökme şansı buldukları için mutlu olduklarını kaydetti.
 
 
 

HABERE YORUM KAT