1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kaçak sigara mağdur ediyor
Kaçak sigara mağdur ediyor

Kaçak sigara mağdur ediyor

Diyarbakır'da kaçak sigaranın, %60'ın üzerinde rekor seviyelere çıktığı tahmin ediliyor. Bu durum vergisini ödeyen esnafı mağdur ederken,devletten bu konulardaki denetimleri artırması isteniyor.

A+A-

Kaçak sigara hem vatandaşın sağlığını tehdit ediyor,hem de vergisini ödeyen esnafın mağdur olmasına yol açıyor. Kaçak sigara satışlarının en fazla olduğu şehirlerin başında Diyarbakır geliyor.

Diyarbakır'da kaçak sigaranın, %60'ın üzerinde rekor seviyelere çıktığı tahmin ediliyor.
Ülke genelini tehdit eden, nasıl üretildiği denetlenmeyen-belli olmayan kaçak ürünler; sağlık açısından da endişe kaynağı. Kaçak sigara, ülkedeki mevzuat ve uygulamalara uymayan ürünler olarak dikkat çekiyor.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE SATILIYOR
Kaçak sigaraya yönelik denetimler artış göstermesine karşın kaçakta artış gözlenirken,sokak tezgahlarındaki ürünlerin 18 yaşından küçüklere bile satılması bir başka tehlikeyi beraberinde getiriyor.

Yasal satış yapan ruhsatlı bakkal esnafı kaçaktaki artıştan ve oluşan haksız rekabetten hayli rahatsız. Emeğinin karşılığını almak istediğini dile getiren bakkal esnafının beklentisi, denetimlerin artırılarak kaçak sigara ticaretinin tamamen engellenmesi. Devletten bu konulardaki denetimleri artırması isteniyor.

HABERE YORUM KAT