1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kaçak seyahat acentalarının şifresi Diyarbakır'da çözüldü
Kaçak seyahat acentalarının şifresi Diyarbakır'da çözüldü

Kaçak seyahat acentalarının şifresi Diyarbakır'da çözüldü

Diyarbakır'daki seyahat acentelerine bir dokunduk bin ah işittik. Uçak bileti satan seyahat acenteleri şifrelerini kimlere ve kaça veriliyor? İşte çarpıcı açıklamalar ve iddialar.

A+A-

Seyahat acentelerinin sesini yetkililere ulaştırmayı hedefleyen YAZI DİZİMİZİN ilk durağı Diyarbakır.Burçlar, surlar, camiler, kiliseler, hanlar, kervansaraylar, labirent gibi ara sokaklar.9 bin yıllık Tarihin taşlara yazıldığı bu kentte kaçak acentacılığın izlerini sürüyoruz.

Diyarbakır'da seyahat acenteleri, kaçak acentecilik faaliyetlerinden bezmiş durumda.. Bir dokunuyoruz, bin ah işitiyoruz. Görüştüğümüz seyahat acenteleri isimlerini vermek istemediler ama çok tartışılacak ve ortalığı karıştıracak açıklamalarda bulundular. Tek arzuları kaçak faaliyetlerin engellenmesi…

DİYARBAKIR'DA SEKTÖRÜN ŞİFRELERİ

Diyarbakır'da kaçak acentecilik faaliyetleri ile ilgili anlatılanlar ne yazık ki ortaya acı ve inanılmaz bir gerçeği ortaya çıkarıyor. Kaçak acentecilik faaliyetlerini destekleyenler; aynı zamanda yasal seyahat acentesi … Sektör adına tam bir skandal… Nasıl mı oluyor?

Uçak bileti satışı için Havayolu firmaları tarafından Ana acentelere verilen şifrelerin; 500-1000-3000 Dolar'a kaçak acentecilik faaliyetinde bulunanlara satıldığını anlatıyorlar bize. Ya da eşe dosta tanıdığa verildiği iddia ediliyor.

İDDİALAR BELGELENDİ

“Peki belgesi var mı bu iddiaların? '' diyorum. Hemen gönderiyorlar bir havayolu listesini. Uçak bileti Satışı yapan ve acenta olarak görünen bir ismi Türsab kayıtlarından araştırıyorum ve kaydı olmadığını tespit ediyorum. Anlatılanlar gerçek.

MERKEZDE 200 CİVARI KAÇAK ACENTE FAALİYETİ VAR İDDİASI

Diyarbakır'da 50 civarında seyahat acentesi olduğu söyleniyor. Bunun 18 tanesi yasal seyahat acentesi, 32 tanesinin ise alt acente olarak göründüğünü ancak yasal olmadığı bilgisi veriliyor. Yani Kültür ve Turizm Bakanlığından seyahat acentesi işletme belgesi ve Türsab kaydı yok. Emlakçı, bakkal, manav herkesin uçak bileti sattığı KAYITDIŞI bir çalışma alanı söz konusu. Diyarbakır merkezde 200 den fazla kaçak acenta olduğu konuştuğum kişiler tarafından tereddütsüz doğrulanıyor..

Bir belge ile 7-8 şube açıldığını söyleyen seyahat acentesi yetkilisi; “Her şube için yapılması gereken yasal işlemler ve ödenmesi gereken paralar var. Ama bu işi yapanlar bedavaya KAÇAK acentelerini açıyor ve para kazanmaya başlıyorlar. Türsab'a aidatını, devlete vergisini ödeyen bizlerin suçu ne? Dürüst olmak mı? '' diyor.

HAVAYOLU FİRMALARI BİLETİ KİMİN SATTIĞI İLE İLGİLENMEZ Mİ?

Havayolu firmalarının bölgedeki seyahat acentelerine sahip çıkmadığı görüşü oldukça sık dile getiriliyor. “Uçak biletleri satılsın da ister bakkal satsın ister manav, ister evden satılsın onlar için önemli değil, önemli olan biletlerin satılması '' deniyor. Bu kırgınlık ve sahipsizlik açıklamaları tüm havayolları firmaları için geçerli.. Bence Diyarbakır'da seyahat acenteleri ile sorunların çözümü noktasında toplantılar düzenlenmesinde büyük fayda var. Hem de acilen…..

KAÇAK İLE YASAL ACENTA SAADET ZİNCİRİ GİBİ OLMUŞ

Görüştüğümüz seyahat acentası yetkilileri Diyarbakır'da kaçak ile resmi acentaların birbirinden ayırt edilmesinin mümkün olmadığını söylüyorlar. Tek fark kaçaklar devlete vergi ödemiyor. Sadece Diyarbakır için telaffuz edilen kayıtdışı ekonomi ürkütücü bir tablo sergiliyor. Türkiye genelini ise anlatmaya gerek yok sanırım.

“Mali durum açık ortada '' .. diyor bir acente sahibi… “Devlet bunu görmüyor mu? Havayolları, Türsab bunları bilmiyor mu? '' diyor. Kaçak acenteciliği kaçak elektrik kullananlara benzeten bir seyahat acentesi yetkilisi ise “burada kazanan sadece kaçak faaliyette bulunanlardır. En büyük zararı bizler ve ülke ekonomisi görüyor “diyor.

Vergisini ödeyen, dürüst çalışan tüm seyahat acentelerinin en büyük beklentisi ise; bu kaçak acentacılık faaliyetlerinin engellenmesi için yetkililerin harekete geçmesi….

ÇÖZÜM VE BEKLENTİLER

Çözüm nedir diye sorduğumuzda ise '' başta THY, Sunexpress, Onur air, Pegasus Genel Müdürlükleri olmak üzere bu konuda bölgede baskı uygulaması lazım. Ana toptancı seyahat acenteleri bir araya gelmeli ve ortak hareket etmelidir '' şeklinde konuşan sektör yetkilileri; '' amaç bölgede herkesin düzgün çalışmasını sağlamak. Kaçakların önünü kesmek. Bunun için güç birliği yapmaya hazırız '' diyor.

İL KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞTÜK

Diyarbakır Kültür ve Turizm Müdürü Tevfik Arıtürk'ü arayarak seyahat acenteleri ile yaptığım görüşmeleri aktardım. Bu konuda neler yapıldığını sordum. Kaçak acentacılık faaliyetlerine yönelik denetimlerin sürdüğünü, yapılan ihbarların anında değerlendirilerek sonuçlandırıldığını ancak bölgedeki acentelere “bize adres verin gereğini yapalım dememize rağmen bildikleri halde ihbar etmiyorlar '' dedi.

MÜDÜR ARITÜRK ŞİFRELERİN SATILDIĞINI TEYİD ETTİ

En büyük sıkıntının uçak bileti satan seyahat acentelerinin kullanıcı şifrelerini para karşılığı satmaları veya eş dosta vererek kullandırmaları olduğuna dikkat çeken Arıtürk; belge kullandırmanın yanında bunun kaçak acentacılığı tetikleyen en büyük sorun olduğunu vurguladı. İnternette kimin nerede ne sattığının takibinin mümkün olmadığının altını çizen Arıtürk; “artık yönetmelikte ceza yetkimiz var; maliye, savcılık, emniyet ile gereğini yapıyoruz. '' Şeklinde konuştu.

Kaçak faaliyetlerle ilgili Valilik Başkanlığında seyahat acenteleri ile toplantı yapıldığını ve şifre kullandırma konusunun gündeme getirildiğini ve acentelerin uyarıldığını söyleyen Arıtürk; Diyarbakır merkezde 200 kaçak seyahat acentesinin bulunduğu iddialarını ise abartı olarak yanıtladı.

Diyarbakır'daki seyahat acentalarının anlattıklarını dinledik ve gündeme getirdik. Sırada bir başka kentimiz ve seyahat acenteleri var.