25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,667
  %0.36
 • Dolar
  3,0794
  %-0.15
 • Euro
  3,3519
  %-0.08

Kaçak Kullanımın Bedelini Vatandaş Ödüyor

Kaçak Kullanımın Bedelini Vatandaş Ödüyor

04 Eylül 2014 Perşembe 16:10

Dicle Elektrik Anonim Şirketi (DEDAŞ) Sözcüsü Gökay Üstün, son günlerde kamuoyuna yansıyan tartışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bedelsiz elektrik kullanımının Türkiye'nin önemli bir meselesi olduğuna dikkat çeken Üstün, “Bu bölgede israf, 1.500 MW'lik bir nükleer santral gücüne tekabül ediyor. Bedelsiz kullanım ise aslında bedelsiz değil, her vatandaş yılda fazladan 120 TL elektrik parası ödeyerek bunun yükünü taşıyor” dedi. Üstün çiftçilerin geçmişe dönük borçlarının da talep edilmediğini ve bu yönde iddiaların yanlış bilgi olduğunu dile getirdi. Geçtiğimiz hafta Mardin'de yaşanan elektrik kesintilerinin ardından kamuoyuna yansıyan tartışmalar ve ardından siyasilerin açıklamaları üzerine kamuoyuna doğru bilgi vermek üzere bir açıklama yapan DEDAŞ Sözcüsü Gökay Üstün, “Dicle Elektrik olarak özelleştirme öncesi borçları tahsil etmek istediğimiz yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Kurum olarak özelleştirmenin hemen ardından ilk icraatımız Faiz Affı Kampanyası düzenlemek oldu. Bu kampanya ile 500 milyon TL'lik alacaktan vazgeçtik” dedi.
 
"KAÇAK YOK BEDELSİZ KULLANIM VAR"
DEDAŞ Sözcüsü Üstün, Mardin Kızıltepe ve Derik'te yaşanan hadiselerin elektrik kesintileri bahane edilerek ortaya çıktığını ifade etti. Üstün, bu bölgede bazı yerlerde tüketilen elektriğin bedelini ödeme alışkanlığının oluşmadığını söyledi. Elektrik tüketiminde “kayıp-kaçak” olarak bilinen miktarın aslında ne kayıp ne de kaçak olduğunu ifade eden Üstün, “Kaçak demeyi uygun bulmuyoruz, kaçan bir şey yok, bedeli ödenmeyen bir ürün var” diye konuştu. Bu bölgede 100 liralık elektrik kullanan vatandaşın yalnızca 10 TL ödemek istediğini belirten Üstün, “Bu aldığınız bir depo benzinin bedelinin onda birini ödemek istemeniz gibi bir şey. Bu bölgede israf, 1.500 MW'lik bir nükleer santral gücüne tekabül ediyor. Bedelsiz kullanım ise aslında bedelsiz değil, her vatandaş yılda fazladan 120 TL elektrik parası ödeyerek bu açığı kapatıyor” ifadesini kullandı.
 
"MARDİN'DE BEDELSİZ KULLANIM YÜZDE 90'LARDA"
Mardin'de 2013 yılında 4.2 milyar kilowatt/saat enerji tüketilirken, bunun 1.4 milyar kilowatt/saatinin tarımsal sulama için harcandığını dikkat çeken Üstün, “Tüketilen bu enerjinin toplam tutarı 1 Milyar 400 milyon TL'ye denk gelirken, yapılan tüketimden sadece 158 milyon TL tahsilat yapıldı. Bu rakamlara göre DEDAŞ'ın burada tüketilen enerjinin sadece 10'da birinin tahsil edebildiği gerçeği rahatça görülebilir” dedi. 2013 yılı tarımsal sulama tüketim ve tahsilat rakamlarına bakıldığında ortaya daha dramatik bir tablo çıktığını dile getiren Üstün, “Tarımsal sulamada tüketilen enerjinin fatura bedeli 471 milyon TL olarak görülürken, yapılan tüketimden alınan tahsilat ise 5 milyon TL dolayında gerçekleşiyor. Bu tablo, Mardin'de tarımsal sulamada kayıp kaçağın yüzde 98 seviyelerini aştığını gösteriyor” diye konuştu.
 
"DEDAŞ OLARAK AVANTAJLI BİR FIRSAT SUNDUK"
DEDAŞ Sözcüsü Üstün, elektrik borcu olan çiftçilerin desteklemelerinin bloke edilmesi Bakanlar Kurulu kararı ile açıklandığını ifade ederek, DEDAŞ olarak diğer elektrik dağıtım şirketlerinden farklı olarak çiftçilere yönelik avantajlı bir kampanya hazırladıklarına değindi. DEDAŞ, çiftçilere toplam borcun 4'te birini ödemeleri halinde bir daha ödeme talep edilmeyeceğini açıklamış, bazı bölgelerde tarımsal aboneler ise bu kampanyaya yeterli ilgiyi göstermemişti.
 
"BU ŞARTLARDA SÜRDÜRÜLEMEZ"
Bölgede kesintisiz ve kaliteli hizmet verebilmek için dağıtımını yaptıkları elektriğin bedelini tahsil etmeleri gerektiğini belirten Üstün, “Bugün bölgede tüketilen elektriğin büyük bölümünün bedeli ödenmiyor ve israf ediliyor. Bunun yükünü de tüm Türkiye genelinde faturasını düzenli ödeyen aboneler ve şirketimiz çekiyor. Bölgede hane başı aylık 1250 kilowatt/saat elektrik tüketimi gerçekleşiyor. Bu rakam, İstanbul Avrupa Yakası'nda 370 KwH, bizim bölgemiz gibi sulamanın yoğun yapıldığı Toroslar'da 490 KwH'tir. Böylesine yüksek tüketim oranlarında biz tüketilen elektriğin bedelini tahsil edemediğimiz müddetçe, bölgeye elektrik tedarik edemeyiz. Bu şartlar altında sürdürülebilir bir tablo yok karşımızda. Sonuç olarak, elektrik borcunu ödeme alışkanlığı kazanmamış abonelerin elektriğini kesmekten başka yapacak bir şeyimiz yok. Burada yaşanan kesintiler, kullandığı elektriğin bedelini ödemeyen abonelere yöneliktir” şeklinde konuştu.
 
"BEDELSİZ KULLANIM TÜRKİYE'NİN MESELESİDİR"
DEDAŞ olarak, bedelsiz enerji kullanımı ve israfın Türkiye ekonomisine olan etkisini özellikle vurguladıklarını dile getiren Üstün, meselenin sadece el birliğiyle çözülebileceğine dikkat çekti. Üstün, “Kaçak elektrik kullanımı sadece bölgenin değil, Türkiye'nin meselesidir. Bu noktada medya, bürokrasi, sivil toplum kuruluşları ve siyaset kurumu el birliğiyle hareket etmelidir. Biz her zaman çözümün tarafı olduk. Bugüne kadar, gerek yaptığımız kampanyalar gerekse yaklaşımımızla iyi niyetimizi ortaya koyduk. Bedeli ödenmeyen ve israf edilen enerji kullanımı Türkiye genelinde bir kampanyaya dönüştürülmelidir. Kimse mağdur edilmeden ve bu sorun politize edilmeden birlikte çözülmelidir. Yoksa Türkiye de Güneydoğu Bölgesi de kaybeder. Bölgeye yatırım gelmez, istihdam sağlanmaz. Sağduyulu olmakta yarar var” dedi.
Okunma Sayısı : 3726
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com