1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kabinede devir-teslim
Kabinede devir-teslim

Kabinede devir-teslim

Kabinedeki 10 Bakanlıkta yapılan revizyon sonrası, değişen Bakanlar gerçekleşen devir-teslim törenleriyle görevlerini haleflerine devrettiler.

A+A-

Kabinede 10 değişiklik

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Dışişleri Konutu'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaklaşık 1.5 saat süren görüşmesinin ardından Başbakanlık'ta yeni kabine listesini açıkladı. Erdoğan, “Kabine değişikliğini ay sonunda yapabileceğimi zaten önceden açıklamıştım.

Arkadaşlarımın bir kısmı mevcut gelişmeler dolayısıyla görevlerinden affını istediler. Bir kısmı, adaylıklarıyla ilgili bakanlıklarından aynı şekilde ayrılmış oluyorlar. Bir kısmı da takdirim içinde cumhurbaşkanına teklif ettiğim, kendilerinin de onadığı böyle bir değişiklik oluyor” diyerek, yeni kabineyi açıkladı.

BAYRAKTAR GÖREVDEN ALINMIŞ

Dün Resmî Gazete'de yayımlanan yeni Bakanlar Kurulu tezkeresinde bir ayrıntı di,kkat çekti. Bir TV kanalında canlı yayında bakanlıktan ve milletvekillğinden istifa ettiğini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın görevden alındığı ortaya çıktı. Kararnamede, “İlgi yazılar ile atanarak Bakanlar Kurulu'nda görev alan Bakan Bayraktar'ın bakanlık görevinden alınmasını, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 109'uncu maddesi uyarınca yüksek tasviplerine saygıyla arz ederim” denildi.

İSTİFA EDENLERİN VE ADAYLARIN YERİNE GELENLER

Büyük rüşvet operasyonu dolayısıyla istifa eden Zafer Çağlayan'ın yerine Nihat Zeybekçi Ekonomi Bakanlığı'na; Erdoğan Bayraktar'ın yerine İdris Güllüce Çevre Bakanlığı'na; Muammer Güler'in yerine ise Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala İçişleri Bakanı olarak atandı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Sadullah Ergin'den boşalan Adalet Bakanlığı'na kaydırıldı. Bozdağ'ın yerine ise Erdoğan'ın eski danışmanı ve Ankara Milletvekili Emrullah İşler getirildi. Binali Yıldırım'ın yerine Ulaştırma Bakanlığı'na, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan; Fatma Şahin'in yerine Aile Bakanlığı'na Ayşenur İslam atandı.

TAKDİRLE GİDENLER

Operasyonda adı geçen AB Bakanı Egemen Bağış'ın yerine ise Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu getirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yerine Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın yerine de Akif Çağatay Kılıç görevlendirildi.

37 yaşındaki Akif Çağatay Kılıç, Almanya'nın Ziegen şehrinde doğdu. Üniversite eğitimini İngiltere'de University of Hertfordshire'da tamamladı. Erdoğan'a yakın isimlerden Cüneyd Zapsu'nun danışmanlığından sonra Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcılığı'na getirildi. Çok iyi derecede İngilizce ve Almanca'sıyla Erdoğan'ın tercümanlığını yaptı. 8 yıl boyunca Erdoğan'ın karakutusu olarak kapalı görüşmelerin şahidi oldu. Eski CHP Samsun Milletvekili İlyas Kılıç'ın torunu.

Efkan Ala: Diyarbakır valiliğinin ardından Başbakanlık Müsteşarlığı'nda yıldızı parladı. Erdoğan'a yakınlığıyla “Bakanlar üstü müsteşar” olarak görüldü. Bürokrasideki hâkimiyeti ile tanınıyor. Rüşvet operasyonunun sonrası yapılan görev değişikliklerinin arkasındaki kilit isim.
Emrullah İşler: Ortadoğu konusunda uzman olarak biliniyor. Başbakan danışmanlığı döneminde Erdoğan'ın Arapça tercümanlığını yaptı, yakın çalışma ekibi içinde yer aldı.

İdris Güllüce: Erdoğan'ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yakın ekibindeydi. Tuzla Belediye Başkanlığı yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu: AKP'nin dış dünya ile ilişkilerini yürüten en önemli isimlerden biri. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı'na seçilen ilk Türk vekil oldu.

Ayşenur İslam: Kabinede yer almasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de etkisi oldu. Bürokratlığı sırasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ile birlikte çalıştı. Sosyal politikalar konusunda uzman olan bir akademisyen.

Fikri Işık: Eğitimci kökenli. Nabi Avcı Millî Eğitim Bakanı olunca TBMM Millî Eğitim Komisyonu Başkanlığı'na getirildi.

Lütfi Elvan: DPT kökenli. Bir dönem Erdoğan'ın partide danışmanlığını yürüttü. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki çalışmaları ve uzlaşmacı kimliği ile takdir toplayan bir isim.
Nihat Zeybekçi: Erdoğan'ın, yaz tatillerini birlikte geçirdiği yakın arkadaşlarından biri. Denizli eski belediye başkanı.

Yapılan son revizyonla yeni Bakanlar Kurulu şu şekilde oluşturuldu:

Başbakan: Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan Yardımcısı: Bülent ArınçBaşbakan Yardımcısı: Ali BabacanBaşbakan Yardımcısı: Beşir Atalay

Başbakan Yardımcısı: Emrullah İşlerAdalet Bakanı: Bekir BozdağAile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Ayşenur İslam  Avrupa Birliği Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Fikri IşıkÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Faruk ÇelikÇevre ve Şehircilik Bakanı: İdris Güllüce  Dışişleri Bakanı: Ahmet DavutoğluEkonomi Bakanı: Nihat ZeybekçiEnerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı: Taner Yıldız  
Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay Kılıç
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Mehdi Eker
Gümrük ve Ticaret Bakanı: Hayati Yazıcı
İçişleri Bakanı: Efkan Ala
Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz
Kültür ve Turizm Bakanı: Ömer Çelik

Kaynak: Yeniasya 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT