1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. JP Morgan'dan 'hisse alın' tavsiyesi
JP Morgan'dan 'hisse alın' tavsiyesi

JP Morgan'dan 'hisse alın' tavsiyesi

Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, AKP davasından en olumsuz karar çıksa dahi piyasaların etkilenmeyeceğini belirterek Türkiye hisse senetleri için tavsiyesini piyasa ağırlığının üzerine çıkarttı.

A+A-

Borsanın rakiplerine göre Eylül 2007'den bu yana yüzde 17 daha fazla düştüğüne işaret eden kurum, bu durumun piyasayı ucuz hale getirdiğini açıkladı. JP Morgan, buradaki tek riskin ise Türkiye'nin Avrupa'da yaşanabilecek yavaşlamadan etkilenme ihtimali olduğunu belirtti.  

JP Morgan, hisse senedi tavsiyesine artırmasına neden olarak dört sebep gösterdi:

- Türkiye'deki politik belirsizliğin Anayasa ahkemesi'nin kararı ile birlikte azalacağını düşünüyoruz. Bizim İstanbul'daki ekibimiz davadan piyasa dostu bir sonuç çıkma ihtimalini yüzde 80 olarak görüyor. Ancak beklediğimizin olmaması, hatta en kötü senaryoda bile (AKP'nin kapatılması ve Başbakan Erdoğan'ın siyasi faaliyetlerinin yasaklanması)  AKP TBMM'deki çoğunluğunu koruyacak veya yeni bir parti kurulacak. Sonuçta hükümetin devamlılığı sürecek.  

- Türkiye'de enflasyon Temmuz ayında zirve yapacak, ancak ondan sonra durulacak. Merkez Bankası'nın faiz artırım sürecinin sonuna geldiğini düşünüyoruz.

- Düşen enerji maliyetleri Türkiye'nin cari açığına olumlu yansıyabilir.  - İMKB, 6.9 fiyat kazanç oranı ile gelişmekte olan ülkeler arasında en avantajlı ve ucuz durumda olanı.