1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. JMO'dan eşbaşkanlara ziyaret
JMO'dan eşbaşkanlara ziyaret

JMO'dan eşbaşkanlara ziyaret

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Diyarbakır Şube yönetiminin ziyaretinde, mevcut yasal düzenlemelerle kamusal denetim mekanizmasının zayıfladığını, yerel yönetimler ile odaların bu konudaki boşluğ

A+A-

Jeoloji Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Harun Yalçınkaya ve yönetim kurulu üyeleri Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'yı ziyaret etti.

Jeoloji Mühendisi ve Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş'ın da eşlik ettiği ziyarette, Oda Başkanı Yalçınkaya, eşbaşkanlara yeni görevlerinden dolayı tebrik etti. Yalçınkaya, odalarının kentsel hizmet sürecinde önemli bir yeri bulunduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi ile geçmişte olduğu gibi birlikte çalışmak istediklerini söyledi. Jeoloji mühendislerinin kentsel planlamadan, yapı güvenliğine kadar kent yaşamında geniş bir hizmet alanı bulunduğuna dikkat çeken Yalçınkaya, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde jeolojik hizmetlerin yürütüldüğü bir birim oluşturulması gerektiğini söyledi.

Soma'da yaşanan faciadan dolayı üzüntülerini ifade ederek sözlerine başlayan Eşbaşkan Gültan Kışanak da, odaların olduğu gibi Jeoloji Mühendisleri Odası'nın sadece katkı sunan değil belediye yönetiminin bir parçası olarak gördüklerini söyledi. Kışanak, mevcut yasal düzenlemelerle kamusal denetim mekanizmasının zayıfladığını, yerel yönetimler ile odaların bu konudaki boşluğu doldurarak toplumsal ve kamusal sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Eşbaşkan Fırat Anlı da bugüne kadar yerel yönetimlerin meslek örgütleri ile birlikte çalıştığını, bundan sonra da birlikte çalışmaya devam edeceğini belirterek, “Yerel yönetimler bilimsel bilgiden beslendikleri oranda başarılı olurlar” dedi. Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş da Belediye olarak da jeoloji disiplinini de içine alan teknik bir birimin oluşturma çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT