1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Jiyan Semt Pazarı'nda günlük tereyağı üretiyor
Jiyan Semt Pazarı'nda günlük tereyağı üretiyor

Jiyan Semt Pazarı'nda günlük tereyağı üretiyor

Bağlar Belediyesi Kadın Jîyan Semt Pazarı'nda kadınlar, eski usul keçi tulumundan yapılma yayıkla (Meşk) tereyağı, ayran yapmaya başladı.

A+A-

Eski bir gelenekten gelen keçi tulumunda yapılan zor ve zahmetli bir iş olmasına rağmen kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alan tereyağı, Bağlar Belediyesi'nin Kadın Jiyan Semt Pazarı'nda günlük üretilmeye başlandı.

Eski geleneklerini yaşatma adına tereyağını yayıkla yaptığını söyleyen Kadın Jiyan Semt Pazarı esnafı Müslime Kelekçier, pazarlarda satılan ayran ve yağın hakiki olmadığını belirterek, “Hiçbir yerde hakiki tereyağını bulamadım. Eski aradığım tadı bulmak için gittim bir yayık aldım. Böylelikle kültürümüzü de yaşatmış oluyoruz. Bu sayede aradığımız tadı da alıyoruz.  Bu gelenek bilmediğim kadar eskidir bu topraklarda. Kimileri de tembellik edip elektrikle çalışan yayık makinelerini alıyorlar. Yayıkla yapılan tereyağının tadı bambaşka olur” şeklinde konuştu.

Kadının kendine güvenmesi için pazara destek sunması gerekiyor
Yeni açıldığından kaynaklı sancılı dönemler yaşadığını dile getiren Kadın Jiyan Semt Pazarı Sorumlusu Sakine Varlı, taşlar peyderpey yerine oturdu diyebilirim. Ama zaten ticaret böyle bir şey, kimse bir seferinde yükselemiyor” diye konuştu.

Semt pazarının kısmi de olsa hedefledikleri aşamaya geldiğini sözlerine ekleyen Varlı şöyle konuştu: “Kadınlara hem destek amaçlı hem de daha temiz ve sakin bir Pazar olduğu için halkımızın buradan alış-veriş yapmalarını istiyoruz. Özellikle de kadınlara destek sunmak için herkesin elinden geleni yapmasını istiyoruz. Bunu bir tür dilenme mantığıyla değil, kadınların özgüveninin ve özgücünün daha çok ortaya çıkması için yapılması gerekiyor. Bağlar Belediyesi olarak önümüze koyduğumuz amaca ulaştık diyebilirim. Bunun gibi kadın istihdamının önünü açacak birkaç semt pazarı daha yapmayı düşünüyoruz.”

HABERE YORUM KAT