1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. JİTEM'in komuta merkezi kapatıldı
JİTEM'in komuta merkezi kapatıldı

JİTEM'in komuta merkezi kapatıldı

90′lı yıllarda JİTEM tarafından bölgede işlenen cinayetlerin ve sorgulamaların komuta merkezi olarak bilinen Seferberlik Tetkik Kurulu Diyarbakır Bölge Başkanlığı sessiz sedasız kapatıldı, burada görev yapan personel de başka birimlere aktarılırken, binan

A+A-
Kontrgerilla ve Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın 'teori merkezi' olarak bilinen Seferberlik Tetkik Kurulu Diyarbakır Bölge Başkanlığı kapatıldı. Yenişehir ilçesi Kışla Caddesi'ne bakan Kurdoğlu Lojmanları'nın giriş kapısının hemen solunda, Devlet Malzeme Ofisi'nin ise sağında yer alan ve sıkı bir şekilde korunan 2 katlı bina boşaltıldı. Binanın boşaltılması ardından kapısına kilit vurulurken, binada bulunan malzemeler ve evraklar bilinmeyen bir yere götürüldü.
 
Binanın üzerindeki yüksek frekanslı telsiz antenleri de sökülürken, binayı koruyan özel seçilmiş askerler de başka birliklere kaydırıldı.1952 yılında bu yana çeşitli isimler altında faaliyetini sürdüren Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nın (STKB), adı Kore'ye asker gönderilmesinden, 6-7 Eylül olayları ve Kıbrıs'taki Türk Mukavemet Teşkilatı'nın örgütlenmesine kadar pek çok önemli olayla birlikte anıldı.
 
Türkiye'nin Kore'ye asker göndermesi ve 'Komünizm' tehdidi gerekçe gösterilerek NATO'ya üye olması ardından ilk olarak Seferberlik Tetkik Kurul Başkanlığı, o zamanlarda Milli Güvenlik Kurulu yerine geçen Milli Savunma Yüksek Kurulu'nun 17/c sayılı tavsiye kararıyla, 27 Eylül 1952 tarihinde çıkarılan “Milli Avcı Birliklerinin Kurulması” konulu kanun ile kuruldu. Kuruluşun ilk adı “Seferberlik Tetkik Kurulu” idi. Daha sonradan “Özel Harp Dairesi” ve 1993 tarihinde ise “Özel Kuvvetler Komutanlığı” adını aldı. Kurumun ilk adı olan Seferberlik Tetkik Kurul Başkanlığı, halen resmiyette Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde bir kuruluş olarak bilinmesine rağmen, kontrgerillanın komuta-kontrol karargahı ve planlama merkezi olarak biliniyor.
 
Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nın ilk komutanı ABD'de gayri nizami harp eğitimi almış olan Albay Daniş Karabelen idi. Karabelen ile birlikte 1948 yılında ABD'de gayri nizamî harp eğitimi almış olan Turgut Sunalp, Ahmet Yıldız, Alparslan Türkeş, Suphi Karaman, Fikri Ateşdağlı gibi 16 seçilmiş subay bu şubenin kurucu kadrosunu oluşturmuşlardı.
 
Resmi evraklarda Seferberlik Tetkik Kurulu'nun görevi “Barış zamanında bölgesinde sivil halkı örgütlemek ve vuku bulacak bir düşman işgaline karşı direniş ve ayaklanma başlatmak” olarak belirtiliyor.
Kontrgerillanın bu komuta-kontrol merkezinin ilk eylemi, henüz resmi kuruluşu yapılmadan 1950'de Kore'ye asker gönderme işlerinin organizasyonu oldu.
 
Kore'ye gönderilen askerlerin binlercesi burada ölürken, yüzlercesi ise kayıp oldu. Kore'ye asker gönderme organizasyondan sonra 6-7 Eylül olayları ve Kıbrıs'taki Türk Mukavemet Teşkilatı'nın örgütlenmesi, 1 Mayıs 1977, 16 Mart, Bahçelievler, Maraş ile Çorum Katliamı, Abdi İpekçi cinayeti, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in öldürülmesi gibi olayların arkasında hep Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nın ismi anıldı.
 
6-7 Eylül olaylarını organize etti
 
Seferberlik Tetkik Kurulu'nun ilk ses getiren eylemi ise Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin bombalandığı yalan haberi üzerine 6-7 Eylül 1955'te azınlıklara yönelik başlatılan saldırılar olmuştu. Dönemin Seferberlik Tetkik Kurulu başkanlarından Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu basına verdiği demecinde, 6-7 olaylarının çok organize bir eylem olduğunu belirterek, “Özel Harp Dairesi'nin işiydi ve muhteşem bir örgütlenmeydi” ifadesini kullanmıştı.
 
Türkiye'de 1952 yılından bu yana yaşanan birçok karanlık olayın arkasında Seferberlik Tetkik Kurulu Daire Başkanlığı'nın olduğu iddia ediliyor.Türkiye'de 16 Bölge Başkanlığı bulunan Seferberlik Tetkik Kurulu'nun daha önce Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Trabzon, Konya, Antep, Amasya, Malatya, Muğla ve Ağrı Bölge Başkanlıkları'nın kapatıldığı, İskenderun, Diyarbakır, Van, Kars ve Edirne Bölge Başkanlıkları'nın faaliyette olduğu bildirilmişti.
 
Seferberlik Tetkik Kurulu Diyarbakır Bölge Başkanlığı, 1990′lı yıllarda bölgede JİTEM tarafından işlenen cinayetlerin ve sorguların komuta merkezi olarak biliniyordu.

HABERE YORUM KAT