1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Jitem kurucusu eski albay gözaltında
Jitem kurucusu eski albay gözaltında

Jitem kurucusu eski albay gözaltında

Ergenekon Operasyonu İddianamesinin Açıklanmasının Ardından Yeni Operasyonlar Başladı.

A+A-

Ergenekon operasyonu iddianamesinin açıklanmasının ardından yeni operasyonlar başladı.

Soruşturmayı yürüten Savcı Zekeriya Öz’ün emri üzerine, JİTEM kurucularından emekli Albay A.D terörle mücadele şubesi polislerince Ankara Çankaya’daki evinde gözaltına alındı. Doğan’ın evinde çeşitli dokümanlarına el konuldu. Emekli Albay A.D sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından İstanbul’a gönderildi. İstanbul’da ise A.D'nin  sahibi olduğu iddia edilen, Beykoz Çavuşbaşı Çengeldere Caddesi’ndeki Turaboğlu Emlak bürosuna önceki gece 22.00’de baskın düzenlendi. Büro ile arka kısmındaki depo ve üst katındaki evde yapılan aramada iki Kalaşnikof tüfek, el bombası sandıkları içerisine konulmuş bin adet mermi ile bin adet boş kovan ve üzerinde ’gizli’ yazan çok sayıda evrak ele geçirildi.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, emlak bürosunda iki kişiyi gözaltına aldı. Emlak bürosunun üst katındaki evde yapılan aramada ise A.D'ye ait üniformalar, özel yazışmalar ve fotoğraflar bulundu. Belgelerin, A.D ile öldürülen emekli binbaşı Cem Ersever’in Jitem’de çalıştığı dönem ve sonrasına gizli yazışmalar oldukları iddia edildi.

 

Bu arada Ergenekon soruşturması kapsamında, Londra’da dil eğitimi gören eski milletvekili Turan Çömez ile Rusya’da olduğu sanılan Levent Ersöz hakkında yakalama kararı çıkartıldı