1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. JİTEM davasında karar günü
JİTEM davasında karar günü

JİTEM davasında karar günü

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 1993–1995 yılları arasında meydana gelen 20 faili meçhul cinayetle ilgili haklarında dava açılan ve kamuoyunda ’Cizre JİTEM davası’ olarak bilinen ve aralarında emekli Albay Cemal Temizöz’ün de bulunduğu davanın karar duruşması

A+A-

Temizöz ve diğer 7 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmesine rağmen, en son mütalaasını veren savcının beraat talebinde bulunması, bu davanın da aklanacağı kaygısını yarattı.


Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 1993–1995 yılları arasında meydana gelen 20 faili meçhul cinayetle ilgili haklarında dava açılan ve kamuoyunda ’Cizre JİTEM davası’ olarak bilinen ve aralarında emekli Albay Cemal Temizöz’ün de bulunduğu davanın karar duruşması bugün görülecek. Bu gün Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan JİTEM davasının karar duruşmasında da iddianamedeki ağırlaştırılmış hapis cezası taleplerine karşılık, savcının son mütalaasında "beraat" talep etmesiyle davanın aklanacağından endişeleniliyor. Yapılacak olan karar duruşmasına mağdur aileleri, avukatların katılması bekleniyor.


İnsan hakları örgütleri takip edecek


Cizre JİTEM davasının da diğer davaların akıbetini yaşamaması için çağrı yapan ulusal ve uluslararası insan hakları örgütleri, sorumluların cezalandırılması ve mağdurların zararlarının giderilmesi ile toplumun hakikati bilmesi için herkesi 5 Kasım'da karar duruşmasına çağırdı. Karar duruşmasına destek veren Adli Tıp Uzmanları Derneği, Batman Barosu, Diyarbakır Barosu, Şırnak Barosu, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Hakikat Adalet ve Hafıza Çalışmaları Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, İnsan Hakları Araştırmaları Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Masası) da davanın aklanmaması için katılım çağrısı yaptı.


JİTEM davasının geçmişi


Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1993 ile 1995 yılları arasında 21 "Faili meçhul" cinayetten sorumlu oldukları gerekçesiyle Albay Cemal Temizöz ve Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak'ın da bulunduğu kişi hakkında, "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak adam öldürmeye azmettirmek, adam öldürmek ve devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak" iddiasıyla dava açıldı. Dava da sanıkların tümü hakkında beraat talebinde bulunuldu. Oysa, davanın Diyarbakır'da görülen duruşmasında iddia makamı, Temizöz hakkında 5 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 100 yıl hapis cezası, JİTEM elemanları Adem Yakin hakkında 4 kez, Hıdır Altuğ hakkında 5 kez, Burhanettin Kıyak hakkında 4 kez ve Abdulhakim Güven hakkında 3 kez müebbet hapis istemişti. Şırnak'ın Cizre ilçesinde Temizöz Davası kapsamında görülen 21 insan öldürüldü. Olayın üzerinde 22 yıl geçti, açılan dava kapsamında 48 duruşma görüldü ve birbiriyle tutarlı birçok tanık ifadesi alındı.
 
Sanıklar bir bir tahliye edildi


5 Kasım'da Eskişehir 2 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan karar duruşmasında, savcı Hasan Ali Erkan bir önceki duruşmada, "suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturma ve bu teşekküle üye olma, adam öldürmeye azmettirme ve adam öldürme suçlarından" 48 duruşmadır yargılanmakta olan, davanın en önemli sanığı Emekli Jandarma Kıdemli Albay Cemal Temizöz, Kamil Atağ, Kukel Atak, Tamer Atak, Adem Yakin, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Burhanettin Kıyak için "tanıkların ifadelerinin ve olaylarla ilgili kesin, inandırıcı ve vicdani kanaate uygun delil bulunmadığı" gerekçesiyle ayrı ayrı beraat talep etmişti.


JİTEM elamanları terfi ettiriliyor

* Faili meçhul cinayetlerden yargılanan devletin JİTEM elemanları davaların sonunda aklanırken, hala görevde bulunan askerler ise terfi ettiriliyor. Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinin Aşağı Ölçek köyünde Nisan 1995 tarihinde Nezir Tekçi'yi zorla kaybettiği için canavarca his ile veya işkence ve tazip ile kasten öldürmeden suçlanan Yarbay Kemal Alkan ile emekli Albay Ali Osman Akın, Eylül 2015'te beraat etti.


* Mardin'de 1992-94 yılları arasında 13 kişiyi yargısız infaz etmek iddiasıyla yargılanan Musa Çitil, Mayıs 2015'te Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2013/50 esas sayılı ve 2014/118 numaralı kararı ile beraat etmiş, ardından geçtiğimiz Ağustos ayında da terfi ettirilerek Diyarbakır ili Jandarma Tugay Komutanı olarak atandı.

* Silopi'de altı köylünün zorla kaybedilmesiyle ilgili yargılanan Emekli Tuğgeneral Mete Sayar, Temmuz 2015'te beraat ettirildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler