1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. JINHA: Heyecanlı olmaya devam edeceğiz
JINHA: Heyecanlı olmaya devam edeceğiz

JINHA: Heyecanlı olmaya devam edeceğiz

ÖGC'nin, JINHA muhabirleri Vildan Atmaca ve Beritan Canözer'in tutuklanmasına dair yaptığı açıklamada konuşan JINHA Editörü Mekiye Görenç, "Bizler tüm saldırılara rağmen mücadelemizi yükselteceğiz. Bizler heyecanlıyız ve heyecanlı olmaya devam edeceğiz" d

A+A-

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), 16 Aralık'ta "heyecanlı" tavırlarından kaynaklı makul şüphe gerekçesi ile gözaltına alınan ve dün sosyal medyada paylaşımlarından dolayı, "Örgüte yardım etmek" iddiasıyla tutuklanan Jin Haber Ajansı (JINHA) Muhabiri Beritan Canözer ve 14 Kasım'da haber takibi yaptığı sırada gözaltına alınarak tutuklanan Vildan Atmaca için İHD Diyarbakır Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin katıldığı toplantıda JINHA çalışanları "Bizler Beritan'dan daha heyecanlıyız", "Özgür basın susturulamaz", "Baskılar bizi yıldıramaz" dövizleri taşıdı.


Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eşbaşkanı Hakkı Boltan, bir ülkede basının kendisini haber yaptığı anın o ülkede hukukun bittiği anlamına geldiğine dikkat çekti. Katliam, savaş ve baskıları kamuoyuna duyuran tüm basın çalışanlarının hedef haline getirildiğini belirten Boltan, tarihin basına dönük hunharca saldırıları yazacağını söyledi. Özgür basına dönük saldırıların yoğunlaştığının altını çizen Boltan, "Sur'da hukuksuz bir savaş yürütüldüğünü halka duyurulmaması amacıyla basın çalışanlarına hunharca saldırmaktadırlar" dedi. Canözer'in doğru haber yaptığı için polisin hedefi haline geldiğini ifade eden Boltan, "Beritan bu halk için karanlığı aydınlatan bir ışıktı ve Beritan'ın arkadaşları onun gibi karanlığı aydınlatmaya devam edecektir" dedi.
 
'Heyecanlıyız ve heyecanlı olmaya devam edeceğiz'


JINHA Editörü Mekiye Görenç ise özgür basına yönelik saldırıların yeni olmadığına vurgu yaparak, "Tüm saldırılara rağmen çalışmamıza devam ettik, ediyoruz. Beritan Canözer attığı twittler yüzünden tutuklandı. Bu durum hukukun geldiği aşamayı gözler önüne seriyor. Muhabirimiz Vildan Atmaca'da Facebook paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı. Bizler tüm saldırılara rağmen mücadelemize devam edeceğiz. Bizler heyecanlıyız ve heyecanlı olmaya devam edeceğiz. Heyecanını yitiren bir muhabir her şeyini yitirir" diye konuştu.
 
'Tehditlere boyun eğmeyeceğiz'


İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici de gerçekleri yansıtan yüzlerce gazetecinin devlet eliyle katledildiğini ya da gözaltına alındığını hatırlatarak, "Her koşulda özgür basının yanında olacağız. Basın çalışanları elbette ki heyecanlı olacaktır. Özgür basını tehdit edenler bizleri, gerçekleri ve yaşam hakkını tehdit etmiştir. Biz bu tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Özgür basın çalışanları ile gurur duyuyoruz" ifadesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT